به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه ديلي ميل، هوگو چاوز، رئيس جمهوري ۵۶ ساله ونزوئلا كه به دنبال پيروزي در انتخابات رياست جمهوري آتي و سومين دوره شش ساله رياست جمهوري خود است، پس از اينكه در كوبا تحت عمل جراحي براي برداشتن تومور قرار گرفت، اعلام كرده بود كه ديگر به سرطان مبتلا نيست و سلولهاي بدخيم در بدن او پيدا نشدهاند.

با این وجود منابع پزشکی نزدیک به هوگو چاوز اعلام کردند: اگر چاوز تا انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر زنده بماند، خوش‌شانس خواهد بود.

چاوز در هفته جاری برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی خود را پس از هفت ماه توقف به خاطر بیماری‌اش آغاز کرد.

چاوز در طول سخنرانی تلویزیونی و رادیویی خود اظهار داشت، وی تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته است.

مجله برزیلی " وجا " که ادعا کرده با پزشکان چاوز صحبت داشته است، فاش کرد: سرطان رئیس جمهور ونزوئلا که به روده بزرگ و غده پروستات او محدود شده بود، هم‌اکنون به سایر بخش‌های بدنش از جمله استخوان‌ها نفوذ کرده است.

این روزنامه گزارش داد: پزشکان کوبایی یک جراحی ناموفق برای مداوای سرطان پروستات انجام دادند که همین جراحی باعثشده بیماری به سرعت در بدن چاوز گسترش پیدا کند.

پزشکان ونزوئلایی در ماه اوت سال ۲۰۱۱ به چاوز گفته‌اند که رویکرد سه جانبه درمانی او که مبتنی بر شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و جراحی بوده، با شکست مواجه شده است و به او پیشنهاد دادند تا به یک مرکز تخصصی سرطان در اروپا منتقل شود اما چاوز امتناع ورزید.

در ماه سپتامبر چاوز سه جلسه دیگر شیمی‌درمانی در یک کلینیکی در ونزوئلا انجام داد اما این جلسات نیز تاثیری برای مقابله با سرطان او نداشته است.

منابع پزشکی ادعا کردند در پایان اکتبر چاوز آنها را متعجب کرده زیرا به آنها گفته دیگر خواهان انجام مداواهایی ضربتی نیست زیرا این روش‌ها باعثمی‌شوند وی از انجام وظایف خود در سمت ریاست جمهوری دور بماند.

وی خواهان انجام درمان‌های سبک‌تر شده تا بتواند به رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری بازگردد.

پزشکان اظهار داشتند به رقم ظاهر سلامت چاوز در محافل عمومی وی به طور جدی بیمار است و می‌داند که تنها چند ماه دیگر زنده است.

چاوز در ماه گذشته اظهار داشت: آمریکا به یک فناوری محرمانه دست یافته که به وسیله‌ آن رهبران چپ‌گرای آمریکایی لاتین را به سرطان مبتلا می‌کند.

وي در تاييد سخن خود به فرناندو لوگو رئيسجمهوري پاراگوئه، ديلما روسف رئيس جمهوري برزيل و لولا داسيلوا رئيس جمهور پيشين برزيل اشاره كرد.