هفته گذشته منابع خبری انگلیس از اعزام یک ناو پیشرفته انگلیسی به خلیج فارس جهت مقابله با ایران خبر دادند . دیلی تلگراف در این باره نوشت این ناو یک میلیارد دلار قیمت دارد و چهارشنبه هفته جاری بندر "پورثماس" را به مقصد خلیج فارس ترک می کند . این ناو به پیشرفته ترین رادار جهان نیز مجهز بوده و قادر به شناسایی همزمان تهدیدهای مختلف موشکی و حتی جنگنده های دشمن است.

به گزارش تابناک، در همان زمان اگر چه رویکرد ضد ایرانی انگلیس، دلیل اعزام این ناو به اولین ماموریت آن برای مقابله با ایران ذکر شد، اما با این وجود نشریات انگلیس جزئیات بیشتری از دلایل اعزام این ناو انگلیسی را منتشر کردند.

در این ارتباط نشریه میل آن ساندی انگلیس گزارش داده است که انگلیس در چند سال گذشته گاز مورد نیاز خود را از نروژ وارد می کرد، اما چند سالی است که گاز مورد نیاز خود را از قطر وارد می کند، در واقع انگلیس در حال حاضر بالغ بر ۵۰ درصد گاز مورد نیاز خود را از قطر تامین می کند و در صورتی که تنگه هرمز بشته شود و یا اینکه هر گونه اختلالی در مسیر انتقال به وجود بیاید انگلیس با بحران انرژی مواجه خواهد شد و انگلیس کشوری است که بیشترین آسیب را از ناحیه بسته شدن تنگه هرمز خواهد دید.

همچنین وزارت انرژی و تغییرات آب وهوایی انگلیس در این زمینه اعلام کرده است ما به خوبی اهمیت تنگه هرمز را می دانیم و وزاری دیگر کابینه انگلیس نیز در این زمینه آگاه شده اند که انگلیس ۵۰ درصد از نیاز گاز خود را از قطر تامین می کند و باید به شدت در این زمینه و برای مقابله با چنین شرایطی خود را آماده کنند.

تحلیل گران معتقدند اقدامات انگلیس علیه ایران و تحرکات لفظی آنان بیشتر به دلیل وابستگی این کشور به گاز کشور های حاشیه خلیج فارس است به همین خاطر است که این کشور سردمدار مقابله با ایران در عرصه بین المللی شده است ؟