به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ ماریو دراگی ضمن اشاره به کاهش رتبه اعتباری نه کشور منطقه یورو از سوی موسسه اس اند پی و انتقاد از این اقدام ضرورت و اهمیت فعالیتهای موسسات رتبه بندی بین المللی را زیر سوال برد .
بر اساس این گزارش وی تاکید کرد باید این سوال اساسی و مهم پرسیده شود که اساسا اهمیت موسسات رتبه بندی بین المللی چه بوده است و این موسسات چه تاثیری بر تحولات اقتصادی و مالی جهان دارند.
وی که در پارلمان اروپا سخن می گفت تصریح کرد اعتبار و ارزش موسسات رتبه بندی بین المللی طی سالهای اخیر به شدت کاهش یافته است و به نظر می رسد سرمایه گذاران بین المللی ارزش و اعتبار کمتری برای گزارشهای این موسسات قائل هستند. اقتصاد جهانی به خصوص اقتصاد اروپا باید یاد بگیرد بدون موسسات رتبه بندی به فعالیت خود ادامه دهد.
موسسه اس اند پی در تازه ترین گزارش خود رتبه اعتباری فرانسه دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو و هشت کشور دیگر را کاهش داده است. این موسسه اوت سال گذشته نیز رتبه اعتباری آمریکا را به علت بحران بدهی و کسری بودجه یک رتبه کاهش داده بود.


موسسه اس اند پی بر این باور است که تلاشهای کشورهای بحران زده اروپایی برای مقابله با بحران بدهی و مالی کافی نبوده است . بانک مرکزی اروپا که در سه ماه پایانی ۲۰۱۱ دو بار نرخ بهره بانکی را کاهش داده بود در نخستین نشست خود در سال جدید میلادی نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرده است.