به گزارش افکارنیوز،

در آستانه برگزاری نشست سران اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، سخنگوی ترزا می‌نخست وزیر انگلیس امروز سه شنبه اعلام کرد که کابینه این کشور تسهیم بودجه‌ای این نهاد را به نوبه خود مورد بحث و بررسی کاملی قرار داده است.

اخبار بین الملل - سخنگوی نخست وزیر انگلیس ادامه داد: بر این اساس، لندن سایر کشور‌های عضو را نیز به رعایت هدف دو درصدی در تأمین بودجه ناتو فرامی خواند.

این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تا کنون بار‌ها کشور‌های عضو ناتو را به دلیل عدم تلاش برای تحقق سهم دو درصد از تولید ناخالص ملی خود تا سال ۲۰۲۴ میلادی در تأمین بودجه این نهاد مورد انتقاد قرار داست.

در همین رابطه، رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی پیش در حالی که اعضای ناتو قرار است هفته آینده گرد هم جمع شوند به برخی از اعضای این سازمان نامه‌ای ارسال کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این نامه که برای رهبران کشور‌های آلمان، بلغارستان، نروژ و کانادا فرستاده، آورده بود: کشور‌های عضو ناتو باید بودجه نظامی یشتری را تقبل کنند.

ترامپ در نامه خود به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز نوشت: آلمان نقش رهبری اروپا را در خصوص بودجه نظامی ناتو ایفا می‌کند که از نظر من رهبری از نوع منفی آن است. بسیاری از کشور‌های اروپایی در اقدامات و تصمیم گیری‌ها خود را پشت آلمان مخفی کرده و بودجه نظامی پایینی را در نظر می‌گیرند. انتظار داریم آلمان که همواره از متحدان ما بوده در افزایش بودجه نظامی ناتو پیشقدم شود تا کشور‌های تبعیت کننده از آن نیز دست به کار شوند.

گفتنی است رئیس جمهوری آمریکا بار‌ها اعلام کرده است که آلمان، فرانسه و اسپانیا باید بیشتر هزینه کنند. آنچه که آن‌ها با آمریکا انجام می‌دهند عادلانه نیست.