به گزارش ايسنا خبرگزاري رويترز با اعلام اين خبر از بروكسل گزارش داد: پيشنهاد دانمارك با هدف رفع نگرانيهاي برخي دولتهاي اروپايي درباره تاثير اقتصادي ممنوعيت واردات نفت خام ايران ارائه شده است.

طرح این برنامه که باید به تصویب همه‌ی پایتخت‌های اروپایی برسد دولت‌های اتحادیه اروپا تا پایان ژوئن فرصت خواهند داشت قراردادهای موجود با ایران را نهایی کنند اما باید کلیه‌ی واردات را از آغاز ماه ژوییه به بعد متوقف کنند.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که هدف از این کار نهایی شدن مذاکرات درباره‌ی جزییات تحریم در زمان برگزاری نشست بعدی وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۳ ژانویه(سوم بهمن‌ماه) است که راه را برای اجرای آن در روزهای پس از آن باز می‌کند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود گفت: دانمارک پیشنهادی را ارائه کرده است مبنی بر این که تحریم کامل از اول ژوییه آغاز شود. هنوز توافقی در این باره صورت نگرفته است.

وی گفت که یونان که به شدت به واردات نفت ایران وابسته است، تصویب آن را به تاخیر انداخته است و به دنبال یافتن جایگزینی برای تامین نفت خام خود است.

در عین حال رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به پرسشی در مورد این که اتحادیه اروپا دهم بهمن‌ماه قرار است در اجلاسی درباره تحریم‌های شدیدتر علیه ایران تصمیم‌گیری کند، گفت: این تحریم‌ها غیرقانونی و غیرمنطقی است. هر حرکت یک‌جانبه‌یی حتما مورد قبول ملت‌ها و کشورهای جهان نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اضافه کرد: به لحاظ شرایط واقعی که در این کشورها وجود دارد، به نظر نمی‌رسد چندان برای ورود جدی به این مباحثآمادگی وجود داشته باشد گرچه فشار آمریکایی‌ها به کشورهای اروپایی بسیار سنگین است.

او گفت: مجموعه اتحاديه اروپا نيز رقيب جدي اقتصادي براي آمريكاست و با اين روش آمريكا رقباي خود را از صحنه حذف ميكند اما واقعيتهاي كشورهاي اروپايي نشان ميدهد آنها آمادگي وارد شدن به تحريم نفتي ايران را به صورت جدي ندارند. خوشبينانهترين حالت درخواست سه ماه تعويق است كه به صورت معمول از يك سال به تعويق افتادن اين تحريمها صحبت ميكنند.