به گزارش افکارنیوز،

'شینزو آبه' روز یکشنبه در دیدار 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا با وی در توکیو تاکید کرد: حل این مسایل علاوه بر اینکه برای توکیو بی نهایت مهم است برای صلح و ثبات منطقه هم بسیار حایز اهمیت است.

او از طرح موضوع ربوده شدگان ژاپنی توسط آمریکا در مذاکرات با کره شمالی تقدیر کرد و گفت: با عزم راسخ به همکاری و رایزنی با آمریکا برای پیشبرد حل مساله هسته ای کره شمالی و موضوع ربوده شدگان ادامه می دهیم.

نخست وزیر ژاپن با اشاره به اینکه مذاکرات بسیار خوبی بین کره شمالی و آمریکا تحت نظر مقامات آمریکا در جریان است از اینکه پمپئو به سرعت بعد از مذاکرات با کره شمالی از ژاپن دیدار کرده است اظهار خوشحالی کرد و گفت: سفر شما به ژاپن نشان می دهد که اتحاد ناگسستنی بین ژاپن و آمریکا وجود دارد.

'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این دیدار اظهار کرد در جریان دیدار از کره شمالی طیف وسیعی از مسایل مختلف از برنامه هسته ای تا موضوع ربوده شدگان ژاپنی را مطرح کرده است.

او گفت: همه مسایلی که به نوعی به کره شمالی مربوط است از جمله موضوعاتی است که آمریکا و ژاپن روی آن رایزنی می کنند و جامعه بین المللی هم به این مسایل توجه زیادی دارد.

وی ضمن ابلاغ پیام 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا به نخست وزیر ژاپن افزود: به رایزنی های خود با ژاپن برای حل مساله هسته ای کره شمالی ادامه خواهیم کرد.

او از تلاش های ژاپن و شخص آبه برای همراهی در آمریکا با مذاکرات کره شمالی تقدیر کرد و افزود: وزیرخارجه ژاپن همکاری نزدیکی با بنده دارد و کارهای بسیار زیادی داریم که باید با یکدیگر انجام دهیم مباحث فراوانی وجود دارد که باید مشترکا روی انها بحث و تبادل نظر کنیم.

'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا که از روز جمعه با هدف گفت و گو در مورد فرایند «خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ» به این کشور سفر کرده بود، بعد از ظهر شنبه بدون دیدار با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی، این کشور را به مقصد توکیو ترک کرد.

پمپئو در جریان کنفرانس خبری امروز به خبرنگاران گفت که از ابتدا نیز بنا بر دیدار با رهبر کره شمالی نداشته است.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با دو دستور کار مهم شامل «تعیین تکلیف روند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی» و «تحویل گرفتن اجساد سربازان آمریکایی جنگ دو کره» به این کشور سفر کرده بود.

پمپئو پیش از ترک کره شمالی در مصاحبه کوتاهی با خبرنگاران، رایزنی های خود با مقامات کره شمالی را «بسیار سازنده» خواند و گفت: اگرچه موضوعات مورد مذاکره دو کشور، بسیار پیچیده و مهم هستند اما در دو روز گذشته در زمینه بسیاری از موارد مهم و کلیدی با مقامات کره شمالی رایزنی شد.

او ادامه داد: در برخی موارد به نتیجه رسیدیم ولی در برخی زمینه ها نیز هنوز به کار زیاد نیاز داریم.

پمپئو بعد از دو روز مذاکره با مقامات کره شمالی به ژاپن رفت تا همتایان ژاپنی و کره جنوبی خود را در جریان جزییات سفر خود به کره شمالی بگذارد.

این سومین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به کره شمالی بود. پمپئو پیشتر نیز قبل از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی یک بار بدون اطلاع رسانه ها به کره شمالی سفر کرده بود و اخبار و تصاویر دیدار وی با رهبر کره شمالی چند روز بعد رسانه ای شد، دومین سفر او نیز چند روز بعد از دیدار سران در سنگاپور انجام شد.