به گزارش افکارنیوز،

دیدار «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان با روسای کارخانه‌های خودروسازی در آلمان، واکنش انتقادی شدید «آندرا نالز» رئیس حزب سوسیال‌دموکرات از احزاب حاکم در آلمان را به دنبال داشت.

گرنل اخیرا برای مذاکره درباره مسائل موجود در زمینه تعرفه‌ها با چهره‌های مطرح در صنعت خودروسازی آلمان دیدار کرده است. نالز به این اقدام واکنش نشان داد و در گفت‌وگویی که با نشریه «ولت آم‌زونتاگ» داشت، گفت: «این کار برای من تازگی دارد که یک سفیر در مورد چنین مسایلی مذاکره کند. این کارها چه معنی دارد؟»

وی که از رفتار گرنل خشمگین شده بود در ادامه گفت: «گرنل باید یاد بگیرد که چه وظیفه‌ای دارد و اگر دولت آمریکا می‌خواهد درباره تعرفه‌ها با ما صحبت کند، این موضوع به وزیر اقتصاد آمریکا و "پتر آلتمایر" همتای آلمانی وی مربوط می‌شود. ما جمهوری موزفروش نیستیم.»

اصطلاح جمهوری موز فروش (banana republic) به کشورهایی گفته می‌شود که در آن‌ها فساد و رشوه‌گیری حکمفرماست و ساختار قانونی کارایی ندارد. ضمن اینکه روابط اقتصادی و سیاسی هم کارآمد نیستند و ثبات وجود ندارد. اقتصاد این کشورها عمدتا بر فروش یک محصول سطح پایین استوار است.

گرنل پیشتر هم با گفتن اینکه برای تقویت محافظه‌کاران در اروپا تلاش خواهد کرد، در آلمان جنجال به راه انداخته بود. وی همچنین در جریان سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به آلمان با وی دیدار کرد که این اقدام هم واکنش برلین را به دنبال داشت.

جلسه گرنل با نمایندگان صنعت خودروسازی آلمان در حالی صورت گرفته که طبق اطلاعات به دست آمده از جامعه صنعتی آلمان، مدیران بخش خودروسازی آلمان در زمینه کاهش تعرفه‌های اروپایی مربوط به خودروهای آمریکا تمایل دارند، چرا که تعرفه‌های اروپایی مانعی برای فروش خودروهای آلمانی محسوب می‌شوند که در آمریکا تولید و به اروپا صادر می‌شوند.

در این دیدار که در پی دعوت گرنل صورت گرفت، مقامات عالی شرکت‌هایی مانند «فولکس‌ واگن»، «دایملر» و «ب. ام. و» حضور داشتند. سخنگویان شرکت‌های شرکت‌کننده از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا چندی پیش تهدید کرد، در صورتی که اروپا موانع موجود بر سر راه ورود کالاهای آمریکایی به این اتحادیه را از بین نبرد آمریکا نیز برای واردات خودروهای اروپایی تعرفه ۲۰ درصدی اعمال خواهد کرد.

ترامپ همچنین در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس‌نیوز» درباره اعمال تعرفه بر واردات خودرو از اروپا گفت:‌ «به همان میزان که چینی‌ها در حوزه تجارت با ما بد برخورد کردند، اروپایی‌ها نیز بد بوده‌اند، اما اروپایی‌ها فقط از چین کوچکتر هستند. کاری که آنها با ما کرده‌اند بسیار وحشتناک بوده است.»

اتحادیه اروپا در واکنش به این موضع‌گیری‌های ترامپ، هشدار داد در صورتی که آمریکا بخواهد برای واردات خودروهای اروپایی تعرفه گمرکی اعمال کند این اتحادیه نیز برای واردات مجموع ۳۰۰ میلیارد دلار کالا از آمریکا تعرفه اعمال خواهد کرد. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم به ترامپ در زمینه جنگ تجاری هشدار داده است.