به گزارش افکارنیوز،

سران کشور‌های عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در اجلاس این هفته با خطری جدی که اعتبار این اتحاد نظامی را تهدید می‎کند، روبرو هستند، اما نه از سوی دشمن سنتی‌شان- یعنی روسیه- بلکه از طرف قدرتمندترین عضو این سازمان، یعنی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا!

گردهمایی اعضای ناتو در مقر این سازمان در بروکسل چند روز پیش از ملاقات ترامپ با ولادیمیر پوتین، همتای روس‎اش، برگزار خواهد شد. کارشناسان و مقامات ناتو در گفتگو با خبرگزاری فرانسه ارزیابی کرده‎اند که شرایط به نحوی پیش می‎رود که شاید این اجلاس ناتو به یکی از دشوارترین نشست‎های این سازمان طی سالیان اخیر تبدیل شود.

در این مطلب آمده است: متحدان عضو ناتو بیم آن دارند که ترامپ به آنان، به علت هزینه نکردن مقادیر کافی از بودجه‎های کشورهای‎شان در امور دفاعی، توهین کند و همین امر موجب بروز خصومت میان برخی از اعضای این سازمان- که قدمت هفتاد ساله دارد و پس از جنگ دوم جهانی، ضامن امنیت اروپا بوده است- شود. ۲۸ عضو دیگرِ ناتو (به غیر از ترامپ) هراس دارند که آنچه در اجلاس اخیر گروه ۷ رخ داد- که به علت رد ناگهانیِ بیانیه‎ی مشترک و نهاییِ این گروه از سوی ترامپ، منجر به بروز آشفتگی و نابسامانی در میان اعضای آن شد- در نشست قریب الوقوع ناتو نیز اتفاقی مشابه روی دهد.

یکی از دیپلمات‎های یکی از کشور‌های عضو ناتو، که نخواست نامش فاش شود، گفت: «آنچه ترامپ در نشست آتی ناتو خواهد گفت برای آینده‎ی این سازمان، سرنوشت‎ساز و تعیین‎کننده خواهد بود، ولی ما نمی‎دانیم که وی (ترامپ) چه خواهد گفت. این شبحی است که بر سر اجلاس ناتو سایه افکنده است و آن را تهدید می‎کند.»

خبرگزاری فرانسه افزود از آنجایی که دونالد ترامپ قرار است بزودی در هلسینکی، پایتخت فنلاند، با پوتین دیدار کند، نمایش اتحاد در نشست این هفته ناتو بسیار حیاتی به‎نظر می‎رسد و همین مسئله باعث نگرانی مقامات ناتو شده است. به عنوان مثال، اورسولا ووندرلین، وزیر دفاع آلمان، در مصاحبه‎ی اخیرش با شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت: «اجلاس ناتو باید از خود اتحاد نشان دهد.»

وی هشدار داد: «اگر هرگونه اختلاف یا تنش در ناتو مشاهده شود، باعث شادمانی دشمنان و مخالفانِ ما خواهد شد.»

منبع مذکور افزود: حتی کِی بِیلی هاچینسون، نماینده ترامپ در سازمان ناتو، نیز اخیراً در گفتگو با خبرنگاران درخواستی مشابهِ وزیر دفاع آلمان، مبنی بر لزوم حفظ اتحاد در میان اعضای ناتو، کرده است.