به گزارش افکارنیوز،

گوترش که در سفر ژاپن به سر می‌برد در کنفرانس خبری مشترک با آبه گفت که لازم است جامعه بین‌المللی به طور کامل تحریم‌هایی که بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل اعمال شده، را حفظ کند.

دبیر کل سازمان ملل افزود، کاملا از مذاکرات میان آمریکا وکره شمالی با هدف خلع سلاح کامل اتمی که قابل راستی‌آزمایی و غیرقابل بازگشت باشد، حمایت می‌کند.

وی گفت: حضورم در هفتاد و سومین سالگرد بمباران اتمی در ژاپن بسیار مهم و نشان از تعهد کامل سازمان ملل برای خلع سلاح اتمی کره شمالی است.

آبه نیز در این کنفرانس خبری گفت که ژاپن از ابتکار سازمان ملل برای اصلاحات در جامعه بین‌المللی حمایت می‌کند. ژاپن از مدت‌ها پیش خواستار داشتن کرسی در شورای امنیت بود.

بعد از دیدار میان سران آمریکا و کره شمالی که در ماه ژوئن روی داد، پیونگ یانگ پذیرفت خلع سلاح اتمی کند و تخریب سایت آزمایش اتمی و موشکی خود را آغاز کرد. آمریکا هم در مقابل رفع تحریم‌ها، تضمین امنیتی و توقف رزمایش‌های نظامی مشترک با کره جنوبی را پذیرفت.

آمریکا رزمایش نظامی سالیانه خود با کره شمالی را فعلا به حالت تعلیق درآورده است اما بارها بر ادامه تحریم‌ها علیه کره شمالی تا خلع کامل اتمی کره شمالی تاکید کرده‌ است.