به گزارش افکارنیوز،

در حالی که صد‌ها هزار آواره روهینگیا در مناطق مرزی میانمار و بنگلادش سرگردان هستند، سازمان ملل و نهاد‌های کمک رسان از دولت میانمار خواستند تا شرایط استان راخین را برای بازگشت امن آوارگان روهینگیا بهبود بخشند و مسیر لازم برای اعطای شهروندی به کسانی که واحد شرایط هستند، هموار سازد.

بر اساس این گزارش کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل و برنامه توسعه سازمان ملل در بیانیه مشترکی اعلام کردند که آن‌ها باید دسترسی کاملی به استان راخین داشته باشند و هنوز منتظر مجوز لازم از سوی مقام‌های میانمار برای استقرار کارکنان بین المللی در شهر مانگداو هستند، درخواستی که اواسط ژوئن مطرح شده است.

دولت میانمار هنوز به درخواست رویترز برای ارائه توضیح در این باره پاسخی نداده است. سازمان ملل اوایل ژوئن توافقی را با میانمار امضا کرد که بر اساس آن صد‌ها هزار آواره روهینگیا در بنگلادش اجازه بازگشت امن و داوطلبانه به خانه و کاشانه خود در استان راخین را داشته باشند. ولی این توافقنامه مخفیانه که رویترز آن را مشاهده کرده است هیچ گونه تضمین خاصی را برای اعطای شهروندی یا آزادی جابجایی در سراسر میانمار به آوارگان روهینگیا نمی‌دهد.

از اوت گذشته حدود ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا از سرکوب خشن و خونین ارتش میانمار مجبور به فرار به سوی مرز‌های بنگلادش شده اند.

سازمان ملل و بسیاری از کشور‌ها اقدامات وحشیانه ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را نسل کشی و پاکسازی قومی دانسته اند.