به گزارش افکارنیوز،

در اولین اقدام تروریستی که در آمریکای لاتین و مشخصا در کشور ضدآمریکایی ونزوئلا روی داد، 'نیکلاس مادورو' رئیس جمهور این کشور در یک مراسم رژه نظامی هدف حمله پهپاد انفجاری قرار گرفت، اما جان سالم به در برد و در دومی نیز دکتر 'عزیز اسبر' مدیر مرکز پژوهش‌های علمی سوریه و یا همان پدر موشکی سوریه در انفجاری که خودرو او را در شهر مصیاف در استان حماه هدف قرار داد، به شهادت رسید.

شامگاه شنبه ۱۴ مرداد بود که منابع سوری اعلام کردند که دکتر 'عزیز اسبر' مدیر مرکز پژوهش‌های علمی 'مصیاف' و دانشمند سوری در انفجاری که خودرو او را هدف قرار داده، به شهادت رسیده است.

با گذشت یک روز از این حادثه یعنی صبح یکشنبه، گروه موسوم به 'سَریة ابو عماره للمهام الخاصة' (گروهان عملیات ویژه ابوعماره وابسته به گروه تروریستی تحریرالشام) مسئولیت این ترور را بر عهده گرفت و این گروهک در همان زمان دولت سوریه را به عملیات بیشتر تهدید و اعلام کرد که دامنه فعالیتش فقط استان حلب نیست و اکنون شامل استان‌های دیگر سوریه هم شده است.

وبگاه 'عاجل' سوریه در این باره نوشت: عملیات تروریستی مذکور، نشانه‌های اقدام موساد را با خود به همراه دارد و این نخستین بار نیست که رژیم صهیونیستی تلاش کرده بود تا عزیز اسبر را ترور کند؛ در بیست‌ودوم ماه جولای گذشته (۳۱ تیرماه)، رژیم صهیونیستی با چند موشک مرکز پژوهش‌های علمی در مصیاف را هدف گرفت و به نظر می‌رسد هدفش دکتر اسبر بود، اما این حمله هیچ کشته‌ای دربر نداشت.

وبگاه شبکه صهیونیستی 'آی ۲۴' نیز با انتشار این خبر، به نقل از معارضان سوری نوشت: دکتر اسبر از شخصیت‌هایی بود که با توجه به مأموریت محوله به او از جانب بشار اسد رئیس جمهور سوریه در حوزه صنعت موشک‌های میان‌برد و دوربُرد این کشور، زندگی مخفی داشت.

این سایت صهیونیستی در ادامه سیاست تبلیغاتی خود علیه دمشق و حزب الله لبنان، مدعی شد: 'دکتر اسبر همچنین مورد اعتماد حزب‌الله بوده و مأموریت او ساخت انبار‌های ویژه در سوریه بوده است.

به رغم قبول مسئولیت ترور اسبر توسط گروهک ابو عمار، اما نگاه‌ها به سوی سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) معطوف شد، چرا که گروه تروریستی تحریر الشام ارتباط گسترده و ویژه‌ای با رژیم صهیونیستی به ویژه سرویس جاسوسی خارجی این رژیم دارد.

سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی سابقه‌ای طولانی در ترور مقامات کشور‌های مختلف دارد، اما همواره پس از هر ترور سیاست ابهام را در پیش می‌گیرد، همانگونه که در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران در سال‌های اخیر انجام داد و مسئولیت این اقدامات را نمی‌پذیرفت.

نشریه 'دیلی میل' هفته پیش درخصوص اقدامات تروریستی سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در سطح جهان گزارش داد که موساد تنها در ۱۰ سال گذشته در جریان ۸۰۰ عملیات ترور، چند هزار نفر را کشته است.

رسانه‌های عبری‌زبان نیز درباره این اقدام تروریستی اعلام کرده اند که 'ترور دانشمند سوری پیامی به دمشق است مبنی بر این‌که، کارکنان مراکز پژوهشی (سوریه) نیز (همچون مقامات نظامی و سیاسی این کشور) در معرض خطر قرار دارند'.

روزنامه آمریکایی 'نیویورک تایمز' نیز در این باره به نقل از منابع امنیتی نوشت: سازمان جاسوسی اسراییل 'موساد' طراح و مجری ترور دانشمند موشکی سوریه بوده است.

این منابع امنیتی که نام و سازمان آن‌ها افشا نشده به روزنامه 'نیویورک تایمز' گفته اند: این حداقل چهارمین بار طی سه سال اخیر است که موساد یک مهندس و دانشمند نظامی از محور مقاومت را در کشور‌های خارجی ترور می‌کند.

بنابر این گزارش، طبق اطلاعات محرمانه‌ای که به دست این سازمان امنیتی منطقه‌ای رسیده، عوامل موساد برای مدت طولانی دکتر اسبر را زیر نظر داشته و نهایتا روز شنبه با پیدا کردن فرصت مناسب با استفاده از خودروی بمب‌گذاری شده، وی را به قتل رساندند.

صهیونیست‌ها ادعا می‌کنند که اسبر ریاست یگان محرمانه ویژه‌ای به نام 'بخش ۴' را در مرکز مطالعات علمی و تحقیقاتی سوریه برعهده داشته و مسئول آغاز تولید موشک‌های هدایت‌شونده نقطه‌زن در این کشور بوده است.

نیویورک تایمز همچنین به نقل از یک مقام نوشت: اسراییل به دنبال ترور اسبر بود، زیرا او نقش برجسته‌ای در برنامه موشکی ارتش سوریه حتی پیش از آغاز بحران این کشور در سال ۲۰۱۱ (۲۴ اسفند ۱۳۸۹) داشته است.

طبق قوانین رژیم صهیونیستی، فقط نخست‌وزیر این رژیم اختیار صدور دستور عملیات ترور را دارد که به نام 'درمان منفی' در موساد شناخته می‌شود؛ بدین ترتیب باید گفت که ترور دکتر اسبر به دستور مستقیم 'بنیامین نتانیاهو' بوده است.

روزنامه فرامنطقه عرب زبان رای الیوم چاپ لندن نیز روز دوشنبه طی گزارشی با اشاره به دو ترور در سوریه و ونزوئلا نوشت: موج تازه‌ای از ترور‌ها به دست آمریکا و اسرائیل در راه است.

این روزنامه فرامنطقه‌ای دو عملیات سوء قصد به جان رئیس جمهور ونزوئلا و دانشمند سوری را به یکدیگر مرتبط خواند و درباره احتمال به راه افتادن موج تازه‌ای از ترور‌ها به دست عوامل آمریکا و موساد هشدار داد.

به عقیده نویسنده این مطلب، شاید رابطه مستقیمی بین دو این سوء قصد نباشد، اما مطمئنا عوامل آن‌ها به رغم بعد مسافت مستقیم یا غیرمستقیم از معلم واحدی پیروی می‌کنند و آن هم آمریکا و همپیمان آن رژیم اسرائیل است، به رغم اینکه مقاماتشان هر گونه دخالت در آن را تکذیب می‌کنند.