به گزارش افکارنیوز،

نیوریورک مگزین در این گزارش نوشت: روز گذشته دونالد ترامپ اعلام کرد تعرفه‌های وارداتی فولاد از ترکیه را دو برابر خواهد کرد این در حالی است که ترامپ هیچ دلیل مناسبی برای در پیش گرفتن چنین اقدامی ندارد.

این نشریه آمریکایی در ادامه نوشت: ترامپ برای این کار یک دلیل قابل درک داشته است؛ ترکیه 21 ماه است که اندریو برانسون، کشیش آمریکایی را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سال 2016 در بازداشت دارد. تصور کاخ سفید بر این بود که می‌تواند  آزادی یک زن اهل ترکیه از سوی رژیم صهیونیستی را با آزادی کشیش آمریکایی معاوضه کند. اما با وجود آزادی زن ترک در ماه گذشته، برانسون همچنان در زندان ترکیه بسر می‌برد.

نیویورک مگزین در ادامه می‌نویسد: اعمال تعرفه 50 درصدی بر صادارت فولاد یک کشور بحث‌برانگیزترین روش برای تضمین آزادی یک زندانی آمریکایی نیست. اما با توجه به شرایط اقتصادی فعلی ترکیه، ممکن است یک راهکار موثر باشد. با این حال افزایش تعرفه همچنان توجیه مناسبی ندارد زیرا چنین اقدامی غیرقانونی است. ترامپ تعرفه‌های خود علیه واردات فولاد و آلومینیوم را براساس فرضیه حمایت از صنعت داخلی و با توجه به موضوع امنیت ملی آمریکا مطرح کرد و اعلام کرد واردات فلزات می‌تواند تهدیدی برای ادامه حیات این صنایع باشد.

نیویورک مگزین این فرضیه را پوچ می‌داند اما تاکید می‌کند استناد به موضوع امنیت ملی تنها راهکاری است که ترامپ با توسل به آن افزایش تعرفه‌ها را با قوانین این کشور و سازمان تجارت جهانی مطابقت می‌دهد. ترامپ برای توجیه این موضوع که چرا حفظ صنعت داخلی مستلزم تعرفه‌های بیشتر علیه ترکیه است، دلایل خود را دارد. هرچند این یک منطق بسیار بد برای افزایش تعرفه علیه صادرات یک کشور است. رئیس جمهور آمریکا در گذشته کشورهای را که عمدا ارزش ارزی خود را پایین می‌آورند تهدید به اعمال موانع تجاری کرد. اما کاهش ارزش لیره ناشی از بحران اقتصادی در ترکیه است. محتوای توئیت ترامپ در این باره حاکی از آن است که هر کشوری که به علت آشفتگی بازار اقتصادی خود دچار کاهش ارزش ارزی خود شود، هدف عادلانه‌ای برای اقدامات تجاری تنبیهی آمریکا است.

ترامپ روز گذشته با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: من تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم علیه واردات را دو برابر کردم  این در حالی است که ارزش لیره ترکیه به سرعت در مقابل دلار در حال کاهش است. تعرفه آلومنیوم 20 درصد و تعرفه فولاد 50 درصد خواهد شد. در حال حاضر روابط ما و ترکیه در شرایط خوبی نیست.

یک اقتصاددان ترکیه‌ای به روزنامه نیویورک تایمز گفت تعرفه‌های ترامپ مقدمه‌ای نگران‌کننده برای تحریم‌های تجاری آینده است. توئیت ترامپ می‌تواند کاهش در ارزهای دیگر از جمله یورو را نیز به دنبال داشته باشد. سرمایه‌گذاران نگران هستند اگر ترکیه مجبور به قصور در پرداخت بدهی‌های خود شود، بانک‌های اروپا متحمل زیان سنگینی شوند.