به گزارش افکارنیوز،

پس از اعلام پایان بازشماری دستی آراء انتخابات پارلمانی اخیر عراق، و تثبیت کرسی‌های ائتلاف‌های مختلف، اکنون همه احزاب منتظر تأیید نهایی نتیجه، در دادگاه فدرال و برگزاری نشست نخست پارلمان جدید هستند.

حرکت قطار مذاکرات سیاسی در بغداد برای انتخاب نامزدهای ریاست پارلمان جدید و تشکیل فراکسیون اکثریت و سپس تشکیل دولت، سرعت گرفته است.

بر اساس قانون اساسی عراق، رئیس پارلمان جدید باید در نخستین نشست پارلمان از میان نمایندگان پیروز در انتخابات برگزار شده در 12 می گذشته، انتخاب شود و تنها زمان برای توافق بر سر این نامزد بازه زمانی میان تایید نهایی نتایج انتخابات و زمان برگزاری نخستین نشست پارلمان است.

روزنامه «العرب» چاپ لندن، در یادداشتی با اشاره به اینکه بر اساس عرف در قوانین عراق، پست ریاست پارلمان باید به یک شخصیت سیاسی اهل سنت برسد، از رقابت چهار نامزد برای تصدی این پست خبر داد و نوشت که در میان این چهار نفر، نامی از «سلیم الجبوری» رئیس سابق پارلمان که از مدعیان ریاست مجدد پارلمان بود، نیست.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه سیاسی نوشت که چهار اسم مطرح برای ریاست پارلمان عبارتند از: «خالد العبیدی» وزیر دفاع سابق عراق از ائتلاف «النصر»، «محمد الحلبوسی» استاندار الانبار از ائتلاف «العراق»، «احمد الجبوری» استاندار صلاح‌الدین و «اسامة النجیفی» از ائتلاف «القرار» معاون رئیس‌جمهور عراق و رئیس اسبق پارلمان.

منابع می‌‌گویند که این چهار شخصیت سیاسی رقبای یکدیگر برای تصدی پست ریاست پارلمان عراق هستند. در این میان، ائتلاف النصر که تلاش دارد برای بار دوم، «حیدر العبادی» را به نخست‌وزیری برساند، العبیدی را به عنوان گزینه ریاست پارلمان طرح می‌کند. شخصیتی سنی که زمانی وزیر دفاع کابینه العبادی بود.

بر اساس این گزارش، العبیدی با فهرست انتخاباتی‌ خود به ائتلاف النصر تحت هدایت العبادی پیوست و بر اساس اعلام نتایج اولیه انتخابات، در بخش آراء شخصی، پس از «نوری المالکی» رئیس ائتلاف «دولة القانون» در رده دوم قرار گرفت و فهرست انتخاباتی‌اش در استان موصل، نُه کرسی کسب کرد و منابع سیاسی می‌گویند اگر النصر نتواند العبادی را به نخست‌وزیری برساند؛ دست‌کم می‌خواهد که ریاست پارلمان به العبیدی برسد.

اما برخی منابع می‌گویند که با وجود اینکه العبیدی در میان محافل شیعی نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است اما گزینه‌ای نیست که تاکنون به طور علنی از سوی ائتلاف النصر مطرح شده باشد.

از سوی دیگر، العبیدی در صورت نامزدی برای ریاست پارلمان، رقیب سختی از استان الانبار خواهد داشت. وی محمد الحلبوسی است که بیش از 40 هزار رای در این استان کسب کرده و اکنون استاندار الانبار است و در اندیشه پستی بالاتر است. وی روابط خوبی با خاندان «الکرابلة» به ریاست «جمال الکربولی» که بازرگانی پرحاشیه است، دارد.

گزینه سوم، احمد الجبوری استاندارد صلاح‌الدین است که سالهاست با اتهامات زیاد مربوط به فساد زندگی می‌کند در حالی که هیچ‌وقت محاکمه نشده و تنها علیه او این اتهامات رسانه‌ای شده است.

وی تنها چندماهی در بغداد بازداشت شد پس از آنکه در شرایطی مشکوک به دلیل پرونده‌های فساد میلیارددلاری دستگیر شد. اما عجیب آن است که وی همچنان استاندار صلاح‌الدین باقی ماند و پس از آزادی نیز به کار خود در این پست ادامه داد.

گزینه چهارم اهل سنت، اسامه النجیفی است که در دوره نخست‌وزیر «نوری المالکی»؛ ریاست پارلمان را برعهده داشت.

ائتلاف «القرار» نیز امروز (شنبه) اعلام کرد که قطعا النجیفی را برای ریاست پارلمان نامزد خواهد کرد و با سایر فراکسیون‌ها در این‌باره مذاکره خواهد کرد.

«عبدذیاب العجیلی» از رهبران این ائتلاف در گفت‌وگو با خبرگزاری «المعلومة» عراق این خبر را اعلام کرد و گفت که مذاکرات برای تشکیل ائتلاف اکثریت و دولت آتی نیز همچنان ادامه دارد و آخرین نشست‌های القرار با ائتلاف‌های النصر و سائرون برای توافق بر سر برنامه‌های دولت آتی بوده است.

گفته می‌شود که انتخاب رئیس پارلمان به توافق بر سر سایر پستهای ریاستی یعنی ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری عراق بستگی دارد و تا زمانی که نتایج انتخابات به صورت نهایی و با جزئیات اعلام نشود، چنین امری میسر نمی‌شود.

گروه‌های سیاسی عراق انتظار دارند که نتاجی نهایی این انتخابات در اواخر ماه جاری اعلام شود. به محض اعلام و تایید نتایج، پارلمان عراق باید طی یک هفته تشکیل جلسه دهد و ریاست نخستین جلسه نیز با مسن‌ترین عضو پارلمان خواهد بود تا رئیس جدید انتخاب شود.