به گزارش افکارنیوز،

امارات متحده عربی در ادامه تلاش برای یافتن جای پایی برای خود در قاره آفریقا در صدد راه اندازی خط لوله انتقال نفت بین اتیوپی و اریتره است.

اخبار بین الملل -بنابر اعلام رادیو و تلویزیون اتیوپی، قرار است این خط لوله اماراتی بندر عصب در اریتره و آدیس آبابا پایتخت اتیوپی را به هم وصل کند.

این منبع به جزییات بیشتری در این خصوص از جمله هزینه این پروژه و جدول زمانی آن اشاره ای نکرد.

در همین ارتباط "یتسوم اریجا" مدیر دفتر نخست وزیر اتیوپی گفت: محور گفتگوی "ابی احمد علی "نخست وزیر با "وریم الهاشمی" وزیر مشاور امور همکاری های بین المللی امارات بر سرمایه گذاری دربخش های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی، ساخت و ساز و خط لوله نفت و ساخت مناطق تفریحی متمرکز شد.

به گفته وی بیشتر این پروژه ها اکنون در حال بررسی است.

تکاپوی امارات برای سرمایهگذاری در اتیوپی جدیدترین نشانه از نفوذ روزافزون ابوظبی در منطقه شاخ آفریقا به شمار می آید.

محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در ژوئن گذشته راهی اتیوپی شد و با ابی احمد نخست وزیر این کشور دیدار کرد. در آن زمان امارات از کمک سه میلیارد دلاری به اتیوپی در قالب کمک های نقدی و سرمایه گذاری و نیز گشایش کنسولگری مشترک برای تسهیل رفت و آمد بین دو کشور خبر داد.

بر اساس این گزارش، امارات با دو انگیزه در تلاش برای توسعه نفوذ خود در منطقه شاخ آفریقا است؛ اول نقش داشتن در اقتصاد اتیوپی که رشد بالایی دارد و دیگر نگرانی از نفوذ کشورهایی مانندقطر در این منطقه.