به گزارش افکارنیوز،

وزارت کشور اردن شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک بمب دست‌ساز روز جمعه مقابل اتوبوس حامل نیروهای امنیتی مأمور تأمین امنیت جشنواره الفحیص منفجر شده که در نتیجه آن یک سرگرد به نام «علی عدنان قوقزه» کشته و شش نفر دیگر (چهار نفر از نیروهای ژاندارمری و دو نفر از نیروهای امنیت عمومی) زخمی شده‌اند.

این انفجار در حین برگزاری کنسرت یک خواننده اردنی در الفحیص رخ داد.

«عمر الرزاز» نخست‌وزیر اردن نیز در صفحه توییتر خود درباره این انفجار نوشت: «اردن همواره همچون شمشیر برنده بر گردن تروریسم وحشی باقی خواهد ماند.»

کارشناسان معتقدند که این نخستین بار است که در اردن یک بمب‌دست ساز از راه دور منفجر می‌شود و همین امر می‌طلبد که دولت میزان خطرات چنین حملاتی را درک کند.

«حسین الطراونه» سرتیپ بازنشسته و کارشناس امنیتی اردن در این باره می‌گوید: «صرف‌نظر از میزان آثار تخریبی این نخستین بار است که در اردن یک بمب دست‌ساز از راه دور منفجر می‌شود.»

الطراونه در مصاحبه با پایگاه خبری «ارم نیوز» اشاره کرد که حملاتی که اردن در گذشته شاهد آن بود، در جریان درگیری‌ مسلحانه بین دستگاه‌های امنیتی و گروه‌های افراطی رخ می‌داد.

وی دست داشتن داعش در این انفجار را بعید دانست اما در عین حال گفت: «کسی که برای این حمله طرح‌ریزی و آن را اجرا کرده است، فردی است که افکار داعشی در سر دارد و هدفش برهم زدن امنیت و ثبات اردن است.»

هدف اعمال فشار بر اردن برای پذیرش «معامله قرن» است

«عید ابو وندی» کارشناس نظامی و سرتیپ بازنشسته اردن نیز اظهارات الطراونه را مبنی بر اینکه بعید است داعش در این حمله دست داشته باشد، تأیید کرد.

ابو وندی تصریح کرد: «بعید است داعش در این انفجار دست داشته باشد، کسانی که پشت این انفجار هستند همان طرف‌هایی هستند که سعی دارند اردن را برای پذیرش معامله قرن تحت فشار قرار دهند.»

هدف تروریست‌ها انفجار در سالن جشنواره بوده است

الطراونه می‌گوید که مجریان این حمله تروریستی احتمالا قصد کار گذاشتن بمب دست‌ساز در سالن جشنواره را داشتند و یکی از سناریوها این است که عامل این انفجار به دلیل آنکه نتوانسته بنا به دلایل امنیتی خود را به جشنواره برساند، به اجبار بمب را در مکان دیگری کار گذاشته است.

ابو وندی نیز با اشاره به اینکه تروریست‌ها همواره تجمع‌ زیاد افراد را هدف قرار می‌دهند و سعی می‌کنند بیشترین تعداد قربانی را بگیرند، افزود:«به نظر می‌رسد که مجری این عملیات نتوانسته خود را به جشنواره برساند و خودروی نظامی که نزدیک‌ترین هدف به او بوده، هدف گرفته و بمب دست‌ساز را به آن چسبانده و دکمه را برای وقوع انفجار فشار داده است.»

ابونوار: احتمال دست داشتن داعش در این انفجار وجود دارد

«مأمون ابو نوار» دیگر کارشناس نظامی اردن نیز معتقد است که وقوع این انفجار کار داعش است.

ابو نوار در مصاحبه با خبرگزاری «عمون» اردن تأکید کرد که همچنان باندهای مخفی داعش در اردن وجود دارد که به دنبال فرصتی برای برهم زدن امنیت اردن هستند.

وی افزود که این گروه تروریستی در سوریه و عراق هنوز به‌طور کامل شکست نخورده بلکه تنها کمر آن شکسته است و همچنان زمینه‌های حضور مجدد آن وجود دارد و این امر فرصت بازگشت عناصر داعش به اردن را بیشتر می‌کند.

این کارشناس نظامی اردن در ادامه تصریح کرد که این کشور تلاش‌های زیادی در راه مبارزه با تروریسم مبذول داشته و توانسته بسیاری از طرح‌های این گروه را به شکست بکشاند.

ابو نوار همچنین شهروندان اردنی را به دقت بیشتر و ایفای نقش زیاد در امر مبارزه با تروریسم فراخواند.