به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری اینترفکس، "ولادیمیر پوتین" نخست وزیر روسیه و نامزد پست ریاستجمهوری این کشور روز چهارشنبه اعلام کرد: مقامات واشنگتن سعی دارند با استفاده از ایجاد رقابت بین نیروهای سیاسی داخلی در سایر کشورها، بر کل جهان تسلط پیدا کنند.

پوتین روز گذشته در پایان ملاقات خود با دانشجویان شهر تومسک(در روز دانشجو در روسیه) که حدود ۳.۵ ساعت به طول انجامید، به توضیح سیاست خارجی روسیه پرداخت. یکی از دانشجویان سئوال کرد که علت واکنش منفی غرب نسبت به انتخابات پارلمانی اخیر در روسیه و یا قزاقستان به چه مسئله‌ای بستگی دارد؟

نخست وزیر روسیه پاسخ داد: این مسئله به دکترین سیاست خارجی آمریکا مربوط می‌شود. آنها می‌خواهند بر همه کنترل داشته باشند. من قبلا هم این مسئله را در گفت‌وگوی مستقیم تلویزیونی خود بیان کردم. من برخی مواقع چنین احساس می‌کنم که دولت آمریکا اصلا به متحد نیاز ندارد، آنها فقط برده می‌خواهند.

پوتین با عنوان کردن نمونه مسئله سپر موشکی که آمریکا قصد دارد در اروپا ایجاد کند، یادآور شد: آنها حاضر نیستند نه با کشورهای اروپایی و نه با ما همکاری برابر داشته باشند. همکاری برابر به معنی آن است که به همراه یکدیگر سطح تهدیدات ارزیابی شود، به همراه یکدیگر روی سیستم جهت‌گیری این سامانه کار شود، در حالی‌که آنها موکدا از این مسئله سرباز می‌زنند.

نخست وزیر روسیه گفت که یکی از روش‌های آمریکا برای تاثیرگذاری بر سایر کشورها آن است که این تردید را برای همه بوجود آورده و می‌گویند که شما بر اساس استانداردها عمل نمی‌کنید و این استانداردها را آنها خود تعیین می‌کنند.

پوتین افزود: البته این به معنای آن نیست که در روسیه و یا قزاقستان همه چیز مرتب است. این به معنای آن نیست که ما نباید به توسعه جامعه مدنی بپردازیم و نباید آزادی مطبوعات را تامین کنیم. این به معنای آن نیست که ما باید در این خصوص بیاندیشیم که چگونه باید روی موسسات دموکراسی که مشکلات زیادی در رابطه با آنها وجود دارد، کار کنیم. همه اینها باید توسعه پیدا کنند. البته این بدان معنا نیست که همه چیز نزد ما بد است و هیچ توسعه و پیشرفتی هم صورت نگرفته است و البته این بدان معنا هم نیست که همه چیز نزد آنها مرتب است و آنها هیچ عیب و مشکلی ندارند.

نخست وزیر روسیه در این رابطه بعنوان نمونه به سیستم انتخاباتی در آمریکا اشاره کرد که دو رئیسجمهوری این کشور، از جمله جورج بوش پسر، توسط اکثریت آراء عده خاص و برگزیدهای انتخاب شدند و حمایت اکثریت مردم آمریکا را در اختیار نداشتند.