به گزارش خبرآنلاين، در حالي كه مذاكره كنندگان هستهاي كشورمان به درخواست كاترين اشتون مبني بر ادامه مذاكرات در تركيه پاسخ مثبت داده بودند، يكباره چنين تصميمات سختگيرانهاي براي تحريم نفت و بانك مركزي ايران از سوي اتحاديه اروپا تصويب شد. تصميماتي كه اجرايش را به ۵ ماه ديگر موكول كردند اما با افزايش قيمت نفت و بنزين در كشورهاي اروپايي، از همين حالا دودش به چشم اروپا نشينان رفت.
با این حال وزیر خارجه ایران اعلام کرد که از ادامه مذاکرات استقبال می‌کنیم. شاهد این مدعا پذیرایی از بازرسان جدید آژانس در هفته جاری است. این بازرسان روز یکشنبه هفته آینده به ایران می‌آیند و در مدت اقامت خود که تا روز سه‌شنبه ادامه دارد علاوه بر گفت‌وگو با مسئولان ایرانی از تاسیسات هسته‌ای کشورمان نیز بازدید خواهند کرد.
سفر بازرسان آژانس به ایران با توجه به حساسیت به وجود آمده در مورد برنامه هسته‌ای این کشور و اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا و اروپا علیه تهران، اهمیت ویژه‌ای دارد، به‌ویژه آنکه این سفر به دقت در واشنگتن، پایتخت کشورهای اروپایی و اسرائیل رصد شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
به گزارش مهر به نقل از رویترز، رئیس سابق بازرسان آژانس در مورد این سفر می‌گوید: امیدوارم طرف‌های حاضر در این موضوع به توافق برسند که چگونه آن را حل و فصل کنند.
رویترز در ادامه به موضع اروپا در قبال ایران اشاره کرده و می‌نویسد: دیپلمات‌های اروپایی که معتقدند ایران از اتفاقاتی همچون سفر بازرسان به آژانس و گفت‌وگو با کشورهای غربی، به عنوان راهی برای خرید زمان و پیشبرد برنامه هسته‌ای خود استفاده می‌کند، با دیده تردید به نتیجه بخش بودن سفر بازرسان به تهران می‌نگرند.
اما برخی دیگر از کارشناسان اعتقاد دارند با توجه به اظهارات جدید مقامات غربی از جمله " باراک اوباما " رئیس جمهور آمریکا و " کاترین اشتون " مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر ممکن بودن حل مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌ای ایران و آمادگی کشورهای ۱ + ۵ برای مذاکره با تهران، ممکن است مقامات ایرانی نیز در این رابطه گام‌های مثبتی بردارند.
در این گزارش آمده است: اما با توجه به تحریم‌های جدیدی که از سوی اروپا و آمریکا علیه تهران اعمال شده، ممکن است تهران محکم‌تر از قبل بر مواضع خود پافشاری کند.
وزیر دفاع سابق انگلیس: اسرائیل، توان ضربه زدن به ایران را ندارد
«لیام فاکس»، وزیر دفاع سابق انگلیس در مصاحبه‌ای به ارزیابی خود از توان عملیاتی رژیم اسرائیل در مقابل ایران پرداخت.
به گزارش «تابناک» به نقل از بی بی‌سی، وی در این باره گفته است: کشور‌های غربی باید در برابر مجهز شدن ایران به سلاح هسته‌ای بایستند. البته من گمان نمی‌کنم، اسرائیل توانایی عملیاتی برای ضربه زدن به ایران را داشته باشد. سران تل آویو هم احتمالا چنین اعتقادی ندارند.
وزیر دفاع سابق انگلیس درباره دلایل این ارزیابی خود سخنی نگفته است؛ اما وی با ارتباط نزدیکی که با سران صهیونیستی دارد، به خوبی از قدرت عملیاتی رژیم اشغالگر قدس، آگاهی دارد و احتمالا تحلیل وی، مبتنی بر داده‌هایی است که در دوران وزارت خود در دو سال گذشته به دست آورده است.
اما پرسش اینجاست؛ آیا هدف وی از بیان چنین سخنانی، ترساندن مقامات این رژیم از ایران است؟!
تحلیلگران بر این باروند که مقامات انگلیسی در روز‌های اخیر که یک ناو جدید را به خلیج‌فارس فرستاده‌اند به دنبال ایجاد ائتلافی به سود رژیم صهیونیستی در عرصه جهانی هستند، چون از یک سو، آنان ایران را تهدید معرفی می‌کنند و از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی را در رویارویی با ایران، تنها تلقی کرده که باید به آن از سوی جامعه جهانی در مواجهه با ایران کمک شود؛ بنابراین، چنین سخنانی بر پایه چنین رویکردی گفته می‌شود.
سفیر آمریکا در ناتو: به دنبال جنگ نیستیم فقط می خواهیم بقیه مشکلات حل شود!
به گزارش عصر ایران به نقل از سایت خبری ایلاف، " ایوو دالدر " سفیر آمریکا در ناتو گفت که افزایش فشارها علیه ایران به معنی تلاش برای جنگ با این کشور نیست بلکه نشانه تمایل برای حل مشکلات باقی مانده است.
وی اضافه کرد: تحریم های اخیر اتحادیه اروپا علیه بانک مرکزی و نفت ایران، گام دیگری برای افزایش فشارها علیه تهران است و جایگزین این تحریم ها، بسیار بدتر است.
سفیر آمریکا در ناتو ادامه داد: سپر موشکی ناتو نمی تواند حتی مانع از موشک های بالستیک شلیک شده از روسیه به سمت آمریکا شود. سپر موشکی ناتو، سامانه دفاعی برای حمایت کشورهای عضو ناتو در برابر حملاتی است که منشاء آنها می تواند، خاورمیانه و نه روسیه باشد.