یکی از مهمترین مراکز تحقیقاتی غرب در فاصله چند روز مانده به سفر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، در گزارشی با تاکید بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تصریح کرد جمهوری اسلامی به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه هاآرتض، موسسه علوم و امنیت بین الملل(ISIS) در گزارشی اعلام کرد که برنامه غنی سازی ایران نشان می دهد که این کشور به دنبال ساخت تسلیحات هسته ای نیست.

به گزارش این نهاد تحقیقاتی، تا زمانی که ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران در همین سطح باشد، تهران به دنبال ساخت سلاح اتمی نخواهد رفت.

این گزارش که دیروز چهارشنبه به صورت محدود و فقط برای چند نهاد خاص منتشر شده تاکید می کند: میزان غنی سازی اورانیوم در ایران در حدی نیست که بتوان از آن برای تولید تسلیحات اتمی استفاده کرد.

این گزارش توسط " دیوید آلبرایت " تهیه شده و در مقایسه با اظهارات مقامات غربی و صهیونیستی درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، نگاه ملایم تری به موضوع دارد.

این گزارش با سفارش موسسه صلح آمریکا تهیه شده و تاکید می کند که ایران تصمیمی برای ساخت سلاح هسته ای اتخاذ نکرده و تاکنون مدرکی که ثابت کند ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است به دست نیامده است. موسسه صلح آمریکا یک نهاد نیمه مستقل است که در سال ۱۹۴۸ به وسیله کنگره بنیانگذاری شد و از بودجه های دولت آمریکا نیز استفاده می کند.

در بخشی از این گزارش ادعا شده است: ایران در سال ۲۰۱۲ به دنبال ساخت سلاح هسته ای نخواهد بود که دلیل اصلی آن ترس این کشور از دست زدن به این اقدام است.

در ادامه این گزارش آمده است: بحثتحریمها و امکان انجام حمله به ایران به ویژه از سوی اسرائیل به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کرده است.

در همین رابطه برخی از مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود به رویترز گفته اند: آنچه ایران در برنامه هسته ای خود انجام می دهد کاربرد صلح آمیز از فناوری هسته ای است، اما این کشور امکان ساختن تسلیحات هسته ای را نیز برای خود بازنگه داشته است. البته این دیدگاه مورد نظر محافظه کاران آمریکایی و اسرائیل نیست و از همین رو آنها مدعی شده اند که تهران به سمت تولید تسلیحات هسته ای می رود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است : مقامات ایران تا کنون تصمیمی برای ساخت تسلیحات هسته ای اتخاذ نکرده اند و تا زمانیکه سطح غنی سازی اورانیوم در حد فعلی باقی بماند این کشور به سمت ساخت سلاح نخواهد رفت. برای آنکه تهران سلاح هسته ای تولید کند باید ابتدا توان هسته ای خود را افزایش و ظرفیت غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد، اما تا کنون هیچ مدرکی که نشان دهد تهران در پی افزایش توان هسته ای خود است مشاهده نشده است.