به گزارش افکارنیوز،

 رهبر حزب وطن ترکیه در مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی روزنامه آیدین لیک و اولوسال کانال نوشت، دولت ترکیه باید بلادرنگ همکاری با دولت سوریه را آغاز کند و باید در مرحله اول ادلب از تروریست‌ها پاکسازی شود و در مرحله دوم نیز تهدیدات نیرو‌های آمریکا مستقر در شمال شرق فرات خنثی گردد و به نتایج نهائی دست یابد.

دوغو پرینچک افزود، حکومت رجب طیب اردوغان از مخالفان مسلح سوری حمایت می‌کند و امنیت ملی ترکیه را نادیده می‌گیرد. دولت ترکیه بدون همراهی با دولت سوریه، ایران و روسیه نمی‌تواند پ. ک. ک. را ازشمال شرقی فرات پاکسازی کند.

اجلاس تهران راه درست و موفقیت روند آستانه را نشان داد. برخی مسائل نمی‌تواند ناقض این واقعیت گردد. بیانیه تهران نیز نشان داد تنها راه حل مسئله ادلب خلع سلاح تروریست‌ها است.

اجلاس سران تهران نشان داد که سیاست خارجی ترکیه بخصوص در حوزه سوریه مدیریت درستی ندارد. رجب طیب اردوغان در اجلاس تهران خود را به عنوان یک دولتمرد نشان نداد و بیشتر رفتاری از روی خودنمائی (شومن) نشان داد. در نتیجه با پیام‌هایش نزد افکار عمومی داخل و خارج از کشور اعتبار خود را از دست داد.

حکومت ترکیه نشان می‌دهد که از سیاست و استراتژی پیشرو و موثر روند آستانه محروم است. اردوغان اگر از منافع حیاتی ترکیه دفاع کند، کفایت می‌کند. اما بجای دفاع از منافع ملی ترکیه از منافع مخالفان مسلح سوری دفاع و حمایت می‌کند. نقطه بن بست نیز همین است.