به گزارش افکارنیوز،

رئیس مرکز آشتی طرفین در بحران سوریه، 2 هواپیمای اف 15 ایالات متحده در 8 سپتامبر، با استفاده از بمب های فسفری خود، به منطقه حجین در استان دیرالزور سوریه شلیک نمودند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری تاس شان رابرتسن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در رابطه با حمله جنگنده های آمریکایی به دیرالزور گفت این وزارتخانه هیچگونه اطلاعاتی در ارتباط با استفاده از بمب‌های فسفری در این استان سوریه ندارد.

گفتنی است که طبق پروتکل سوم کنوانسیون سلاحهای متعارف خاص در سال ۱۹۸۰ استفاده از هرگونه مهمات آتش زا در مناطق مسکونی غیرنظامی ممنوع است. آمریکا این پروتکل را در سال ۲۰۰۹ امضاء کرد.

با این حال، استفاده از فسفر سفید که برای ایجاد استتار و علامت دادن استفاده می شود، در کنوانسیون مذکور ممنوع نشده است. در واقع، این مسأله به مثابه یک راه گریز قانونی به برخی کشورها از جمله آمریکا اجازه داده است که همچنان تسلیحاتی مبتنی بر فسفر سفید را در زرادخانه های خود نگهداری کنند.

شایان ذکر است که برخورد فسفر سوزان با بدن انسان، سبب سوختگی های عمیق و گاهی غیرقابل درمان می شود و گازی که از آن متصاعد می شود نیز بسیار سمی است.