به گزارش افکارنیوز،

خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در صفحه خود در توئیتر نوشت: «در شرایطی که چهار کشور (عربستان، امارات، بحرین و مصر) درخواست های آشکارشان را برای حل بحران قطر مطرح می کنند، قطر سنگ اندازی می کند، به انتشار اکاذیب می پردازد و قوانینی را تصویب می‌کند که به موجب آن از هرکس علیه کشورش توطئه کند، استقبال می‌کند. این امر از خصومت آشکار و نقض صریح کنوانسیون‌های ریاض حکایت دارد.»

بحران قطر روز ۵ ژوئن ۲۰۱۷ با قطع روابط دیپلماتیک ۴ کشور عربی با محوریت عربستان سعودی با قطر به وقوع پیوست. چهار کشور عبارتند از: عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، بحرین. سپس تعداد زیادی از کشورهای عربی از این اقدام پشتیبانی کرده و روابط خود را با قطر قطع کردند.

این نخستین بار نیست که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با قطر وارد تنش جدی می‌شوند. پیرو این چالش در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۱۷ روابط تمامی راه‌های زمینی، دریایی و هوایی عربستان و کشورهای همسو با قطر بسته شد. این کشورها اعلام کرده بودند که پادشاه قطر (تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی) چندی پیش طی یک سخنرانی ایران را قدرتی بزرگ و ضامن ثبات در منطقه خوانده و حماس را نماینده فلسطینیان دانسته بود. این سخنان امیر قطر موجب ناخشنودی دولت‌های عرب حوزه خلیج فارس مخصوصاً عربستان شد.