به گزارش افکارنیوز،

روزنامه عراقی "المدی" در گزارشی درباره تغییر نقشه سیاسی ائتلاف های سیاسی در عراق در سایه تحولات اخیر بصره و درخواست ائتلاف های الفتح و سائرون از حیدر العبادی نخست وزیر و دولت وی به خاطر کوتاهی در رسیدگی به پرونده این استان نوشت: محافل ائتلاف های الفتح و سائرون گروهی از اسامی را بین خودشان برای جانشینی حیدر العبادی در پست نخست وزیری بررسی می کنند تا در نهایت یک نامزد توافقی را برای معرفی به سایر نیروهای پیروز در انتخابات پارلمانی معرفی کنند که این امر همزمان با زمان اعلام ائتلاف بین سائرون و الفتح خواهد بود.

یک منبع پارلمانی آگاه از مذاکرات تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی گفت: تحرکی از سه روز پیش بین ائتلاف های سائرون و الفتح با هدف تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی به راه افتاده است و تلاش ها اکنون برای معرفی نخست وزیر است و به توافقی در ساعات آینده منتهی خواهد شد.

وی افزود: گروهی از اسامی در حال حاضر بین نیروهای شیعه برای انتخاب یکی از آنها به عنوان نامزد توافقی در جریان است.

این منبع تصریح کرد: چند سناریو بین الفتح و سائرون و النصر مطرح است که در ساعات آینده درخصوص تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی و ساختار دولت نهایی خواهد شد. نیروهای شیعه میزان مشکل و تبعات آن را درک کرده و برای مرتب کردن برگه ای خود به سرعت وارد عمل شده اند.

هدی سجاد نماینده ائتلاف النصر گفت: "تحرکی از چند روز پیش برای نزدیک کردن دیدگاههای فراکسیون های مختلف به منظور حل نهایی مشکل تشکیل دولت به راه افتاده است. مشکل در وجود دخالت های بزرگ در امور عراق است".

وی افزود: امیدواریم که این نزدیکی روابط بین فهرست های مختلف در اسرع وقت به خاطر شرایط دشوار عراق صورت گیرد.

سجاد پیش بینی کرد که به احتمال زیاد "یک دولت توافقی در بردارنده همه طرف های پیروز در انتخابات اخیر پارلمانی تشکیل شود".

در مقابل عدی عواد نماینده ائتلاف الفتح گفت وگوها بین الفتح و سائرون را هنوز پُررنگ ندانست که در سطح تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی برسد و گفت که مذاکرات بین فهرست های مختلف از دو سه روز پیش متوقف شده است.

وی افزود: نیروهای پیروز در انتخابات در آغاز تلاش می کنند که بحران استان بصره را حل کنند و سپس به همه مشکلات و تبعات بزرگترین فراکسیون پارلمانی بپردازند. تحرک کمرنگی بین برخی از فهرست های پیروز در انتخابات درجریان است که هنوز به سطح تشکیل بزرگترین فراکسیون نرسیده است.

در همین راستا، حنین القدو از مسئولان ارشد ائتلاف الفتح گفت که نزدیکی روابط ائتلاف وی با ائتلاف سائرون موضوع تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی را در روزهای آینده نهایی خواهد کرد.

خبرگزاری "کا پرس" به نقل از القدو نوشت: مطابق دیدگاهها بین ائتلاف های سائرون و الفتح درخصوص استعفای حیدر العبادی نخست وزیر و کابینه وزارتی گامی در مسیر نزدیکی بین دو ائتلاف برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی است.