به گزارش افکارنیوز،

از آغاز رایزنی‌های سعد الحریری برای تشکیل دولت ۳ ماه می‌گذرد؛ گفته می‌شود مانع اصلی در به تأخیر افتادن تشکیل کابینه، اختلاف گروه‌ها بر سر سهمیه‌های وزارتی است.

روزنامه لبنانی الاخبار در همین رابطه نوشت که نخست‌وزیر مکلف این کشور، که سه ماه از رایزنی‌هایش برای تشکیل دولت می‌گذرد، چراغ سبز از خارج برای تشکیل کابینه‌اش دریافت نکرده است.

همچنین «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان به‌تازگی با همتای سوری خود «بشار اسد» تماس تلفنی برقرار و با وی درباره موضوع آوارگان سوری و راه‌های سرعت بخشیدن به روند بازگشت آنها به کشورشان گفت‌وگو کرده است. از سوی دیگر دمشق رسما از حزب الله لبنان برای تداوم حضورش در سوریه درخواست کرد.

در همین راستا با شیخ «حسن عزالدین» مسئول روابط عربی حزب الله لبنان گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می گذرد.

*اخیرا تماس هایی میان سران لبنان و سوریه برقرار شده که نشانگر تقویت روابط بیروت-دمشق است. اهمیت این ارتباطات در چیست و آینده روابط فی مابین را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما معتقدیم که لبنان و سوریه دو کشور همسایه و برادر هستند و همچنین هر یک از آنها بر دیگری تاثیر دارد و تاثیر می پذیرد. بر همین اساس لبنان یا سوریه باید در مسائلی که امنیت و ثبات طرفین را تامین می کند، با هم همکاری داشته باشند.

توافق طائف درباره روابط سوریه و لبنان نیز در همین راستا است و طبق آن لبنان نباید محلی برای برهم زدن امنیت و ثبات در سوریه باشد و بالعکس. منافع طرفین و ملت های دو کشور به هم مرتبط است.

بنابراین هر نوع گفتگوی دو طرف موجب ایجاد مسیر صحیح برای بازیابی روابط دوجانبه می شود و توطئه هایی که علیه سوریه شکل گرفت، در پایان خودش است. به همین دلیل نیز سوریه اکنون در مرحله بازسازی است و این فرصتی برای کشورهای مختلف در حوزه اقتصادی و سیاسی محسوب می شود. ما از این گام ها (تماس سران) بسیار استقبال می کنیم و موجب تامین منافع ملت ها می شود.

*دمشق از حزب الله لبنان برای تداوم حضورش در سوریه درخواست کرده است. باتوجه به اتهام زنی ها علیه حزب الله در این خصوص، درخواست رسمی دولت سوریه چه پیامی برای طرف های اتهام زن دارد؟

اولا حضور حزب الله در سوریه قانونی و مشروع و طبق توافق با دولت سوریه بوده است. بنابراین رهبران سوریه در این خصوص مسئول هستند و کس دیگری حق تصمیم گیری در این راستا ندارد؛ به خصوص آمریکا و دشمن صهیونیستی که علیه حضور حزب الله و ایران در سوریه فعالیت می کنند.

حضور ایران نیز طبق توافق میان دولت های ایران و سوریه صورت گرفت. هر نوع سروصدای رسانه ای آمریکایی ها و غرب به هیچ وجه ارزشی ندارد و در نهایت حزب الله زمانی که وارد سوریه شد، در قالب دیدگاهی راهبردی و برای حفظ دولت سوریه و مقاومت چنین اقدامی کرد. این حضور زمان پایان ماموریت ها، به حالت سابق خود بازمی گردد. حضور حزب الله در سوریه فقط منوط به نظر دولت این کشور است.

*دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنان اخیر خود از تداوم فشارهای اقتصادی بر این جنبش پرده برداشت. پشت پرده و اهداف این فشارها چیست؟

این فشارهایی که آمریکا و ائتلاف صهیونیستی-سعودی انجام می دهند، برای حزب الله جدید نیست و حزب الله قدرت سازگاری و زیرساختی برای مقابله با آن را دارد و دست از اهدافش در مقابله با دشمن و حفظ امنیت و ثبات لبنان و منطقه برنمی دارد.

تمام این فشارها روند و راه حزب الله را به هیچ وجه تغییر نخواهد داد و ما به نبردمان در دفاع از لبنان و ملت مان و منافع کشورمان در برابر دشمن ادامه می دهیم. با جنگ اقتصادی آمریکا از طریق اعمال فشارها نیز مقابله خواهیم کرد.

*باگذشت ماه ها از برگزاری انتخابات لبنان کماکان شاهد عدم تشکیل دولت هستیم. چه موانعی در سر راه تشکیل دولت وجود دارد؟ خارجی است یا داخلی؟

در لبنان بیش از یک نظر در قبال تحولات منطقه وجود دارد و تحولات سوریه به صورت غیرمستقیم بر وضعیت لبنان تاثیر می گذارد؛ به ویژه آنکه محور صهیونیستی-آمریکایی-سعودی در حالت ضعف و عقب نشینی و مقابله با پیروزی های محور مقاومت قرار دارد.

بدون شک برخی از قدرت های سیاسی که با این محور ارتباط دارند، احتمالا برخی از کشورهای منطقه ای در برخی اوقات بر روی آنها تاثیراتی دارند. ما بدون تشکیل دولت نمی توانیم همانند ستون مستحکمی باقی بمانیم.

بنابراین با توجه به تحولات و مواضع اخیر میشل عون رئیس جمهور باید تا پایان این ماه گزینه هایی مطرح خواهد شد. گروه های سیاسی نباید با سهم خواهی یا تلاش برای حساب کردن روی خارجی ها بر سر راه تشکیل دولت مانع تراشی کنند.

محاسبات خارجی معادلات را تغییر نخواهد داد و باید نتایج انتخابات پارلمانی محترم شمرده شود. لازم است وفاق ملی شکل گیرد و همه گروه ها در آن نماینده داشته باشند تا بتوانیم به مردم خدمت رسانی کنیم.

پرونده هایی در زمینه های مختلف مانده است که باید سریع تر حل شود. همه باید مسئولیت خود را برای حل مشکلات مالی و اقتصادی و ... کشور برعهده گیرند.