به گزارش افکارنیوز،

در جریان کمین گروهک «آسایش» در روز شنبه ۱۷ شهریور ماه جاری در مسیر خودروهای ارتش سوریه در شهر قامشلی واقع در استان الحسکه و به رگبار بستن خودروها، ۱۳ نظامی ارتش کشته شدند.

این اتفاق در نزدیکی فرودگاه قامشلی رخ داد و با وجود نبود فرصت برای نیروهای ارتش سوریه برای درگیری، یک نیروی آسایش کشته و دو تن نیز زخمی شدند.

گروه موسوم به «شورای دموکراتیک سوریه» وابسته به کُردها با انتشار بیانیه‌ای به این مسئله واکنش نشان داد و مدعی شد که برخی از «طرفهایی که در تلاشند مذاکرات ما با دمشق را به شکست بکشانند، این درگیری‌ها را به وجود آوردند».

شبکه خبری «رووداو» به نقل از این گروه گزارش داد که همزمان بودن این مسئله با زمان برگزاری اجلاس سه جانبه تهران سؤال برانگیز است؛ به ویژه «اینکه در این زمان باب نشست و گفت‌وگو و مذاکرات بین دولت سوریه و شورای دموکراتیک سوریه باز شده است».

در این بیانیه با این ادعا که اظهارات مسئولان سوری «تحریک‌آمیز و متضمن زبان تهدید و به دور از زبان گفت‌وگو بود» شورای دموکراتیک از اتفاق پیش آمده ابراز تأسف کرد.

شورای دموکراتیک ادامه داد: «از همه طرفها می‌خواهیم که خویشتن‌دار باشند و از هر چه موجب تحریک است، دوری کنند. بر این باوریم که هر گونه تنش در این زمان به سود هیچ طرف ملی‌گرای سوری نیست که در یافتن راهکار حل بحران سوریه بر اساس روند سیاسی آن به زبان گفت‌وگو باور داشته باشد».

مسئولان شورای دموکراتیک اعلام کردند که بر اساس مسئولیت تاریخی و ایمان خود به نقش مؤثرشان درخواست دولت سوریه برای گفت‌وگو را پذیرفتند و مدعی شدند که «بار دیگر تأکید داریم که ما خواستار گفت‌وگو و صلح هستیم».

این گروه با تأکید بر لزوم اتحاد و تلاش بیشتر برای به ثمر رساندن مذاکرات با دولت سوریه، اظهار داشت که کسانی در پس رخدادهای قامشلی قرار دارند که در تلاشند مذاکرات را ما را به شکست بکشانند.

در واکنش به کشته شدن ۱۳ سرباز ارتش سوریه، «جابر الموسی» استاندار الحسکه اعلام کرد که دولت سوریه توجیهات «نیروهای دموکراتیک سوریه» سوریه را که گفته بودند که این حملات یک رفتار فردی بوده است، نمی‌پذیرد.

موسی با تأکید بر اینکه پاسخ این حملات داده و انتقام نیز گرفته خواهد شد، اظهار داشت که بر سر «خون شهدا هیچ مذاکره‌ای وجود ندارد».

وی ضمن تکذیب برگزاری هر گونه نشست بین نمایندگان دولت سوریه و فرماندهان نیروهای دموکراتیک اعلام کرد که نیروهای دموکراتیک در تلاش بودند که عذرخواهی کنند، ولی عذرخواهی آنان پذیرفته شده نیست.

استاندار الحسکه در پایان تأکید کرد که «دولت سوریه به کسانی که با آمریکا همکاری دارند به چشم خائن نگاه می‌کند... و مجازات خائنان نیز از طریق عملیات نظامی خواهد بود».

نیروهای دموکراتیک سوریه شاخه نظامی شورای دموکراتیک است. بیشتر عناصر این گروه کُرد هستند و تحت حمایت آمریکا قرار دارند.