به گزارش افکارنیوز،

«اشتفان زایبرت» سخنگوی دولت آلمان گزارش روزنامه بیلد مبنی بر امکان اعزام نیروهای نظامی این کشور برای مشارکت در اقدام نظامی علیه سوریه را تائید کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، زایبرت امروز دوشنبه در جریان کنفرانس خبری هفتگی در این مورد گفت که آلمان در حال رایزنی با هم‌پیمانان خود درباره امکان اعزام نظامیان به سوریه است. و در صورت استفاده دولت این کشور از سلاح شیمیایی در ادلب چنین اقدامی صورت می‌گیرد که به صورت مشروط خواهد بود.

سخنگوی دولت آلمان گفت: «ما در حال رایزنی با شرکای آمریکایی و اروپایی خود درباره چنین وضعیتی هستیم. شرایط به گونه‌ای نبوده است که تصمیمی گرفته شود.» وی همچنین گفت که موضوع موافقت پارلمان آلمان در چنین اقداماتی همچنان به قوت خود باقی است. «آندرا نالز» رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان هم مشارکت ارتش آلمان را در اقدام نظامی علیه سوریه رد کرده است.

روزنامه آلمانی «بیلد» امروز دوشنبه نوشت که «اورسولا فون درلین» وزیر دفاع آلمان در حال بررسی این موضوع است که با استفاده مجدد دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه مردم خود، ارتش آلمان چگونه به این اقدام واکنش نشان دهد. وزارت دفاع آلمان در نظر دارد که در این زمینه با آمریکا و انگلیس ائتلاف تشکیل دهد.

در گزارش این روزنامه آمده است که این موضوع به درخواست آمریکا که به دفتر صدراعظمی آلمان ارائه شده، مورد بررسی قرار می گیرد و در قالب گروهی از کارشناسان در وزارت دفاع آلمان مجموعه ای از گزینه ها در نظر گرفته شده است.مطرح کنندگان این موضوع مدعی شده اند که اگر دولت سوریه حمله شیمیایی(ادعایی) دیگری صورت دهد امکان پرواز شناسایی و برآورد میزان آسیب ها وجود داشته باشند و حتی هواپیماهای تورنادو هم بتوانند در کنار آمریکا، بریتانیا و فرانسه در حمله به زیرساخت های نظامی و انبارهای مهمات شرکت داشته باشند.

ادعاها درباره احتمال استفاده دمشق از سلاح های شیمیایی در حالی صورت گرفته که دولت سوریه در سال ۲۰۱۳ بعد از یک توافق و با نظارت سازمان منع سلاح های شیمیایی این سلاح ها را یا نابود کرده و یا به خارج از سوریه ارسال کرد و مقام های سوزی هم بارها اعلام کرده اند که این کشور سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

همچنین مقام های روسیه در هفته های اخیر بارها اعلام کرده اند که برخی تروریست ها با سلاح های شیمیایی اهدایی غربی ها درصدد حمله شیمیایی به منظور متهم کردن دولت اسد هستند. آمریکا و متحدانش پیش از این دو باره به بهانه استفاده از سلاخ شیمیایی در سوریه به اهدافی در این کشور حمله کردند.

اولین بار، فروردین ماه سال ۱۳۹۶ بود که آمریکا به بهانه حمله شیمیایی در «خان شیخون»، به پایگاه هوایی «الشعیرات» ارتش سوریه در در استان حمص حملات موشکی کرد. دومین حمله یک سال بعد از حمله اول و در ۲۵ فروردین سال جاری توسط سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس انجام شد و آنها جمعا ۱۰۰ موشک به سوریه شلیک کردند.