به گزارش افکارنیوز،

وبگاه «الخلیج آنلاین» در یادداشتی با عنوان «اوج گیری اختلافات درون خاندان آل سعود... کدام، دیگری را کنار می‌زند»، تاکید کرد، ناکامی‌های سیاسی ـ مدیریتی که عربستان را به لبه پرتگاه برده موجب علنی‌تر شدن اختلافات شاهزادگان سعودی شده و آنها را به تکاپو انداخته تا سوار بر موج نارضایتی‌ها، تغییر قدرت در عربستان را دنبال کنند.

در این یادداشت آمده است: سه سال پس از به قدرت رسیدن «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی، سیاست‌های این شاهزاده سعودی ، با پدرش ملک «سلمان بن عبدالعزیز» همسویی ندارد، آن هم پس از اینکه عربستان را به مرحله جدیدی سوق داده که تیر انتقادات داخلی و خارجی یکسره متوجه آن است.

نویسنده انتشار گزارش‌های خبری درباره لغو طرح بن سلمان درباره شرکت آرامکو را سیلی تازه پادشاه سعودی به صورت فرزندش توصیف کرد و گفت: این شاهزاده جوان طرح آرامکو را از مهمترین ستون‌های پروژه هایش در حمایت از طرح «چشم‌انداز 2030» عربستان می‌دانست که هدف انتقال این کشور به صفوف کشورهای توسعه یافته را دنبال کند.

الخلیج آنلاین نوشت: با این حال، تناقض بین سیاست داخلی و خارجی عربستان سعودی از زمان ظهور شاهزاده جوان، موجب درگیری و کشمکش شدید میان اعضای خاندان سلطنتی شده که از زمان تاسیس حکومت آل سعود بی سابقه بوده و رسانه‌های غربی قبل از رسانه های عربی و داخلی عربستان به تفسیر و تحلیل آن پرداختند.

این وبگاه خبری افزود: یکی از نشانه های تضاد در دیدگاه‌ها و سیاست‌های درون خاندان حاکم بر عربستان پاسخ «احمد بن عبدالعزیز»، شاهزاده سعودی به تظاهرات کنندگانی بود که در حین ورود وی به مقر اقامتش در لندن شعارهایی در محکومیت سیاست‌های آل سعود سر داده و آن را جنایتکار قاتل خواندند.

در ویدئویی که در نت منتشر شد، شاهزاده احمد به معترضان می‌گوید: «ما ارتباطی با آن چه در یمن اتفاق می‌افتد، نداریم. مسئولان خاصی پاسخگو هستند؛ مانند پادشاه و ولی‌عهد». وی افزود: «من امیدوارم که همین امروز جنگ یمن پایان یابد».

در بخش دیگری از این فیلم، این عضو خانواده سلطنتی موافقت خود را با اظهارات معترضان درباره محکومیت حمله هوایی ماه آگوست در یمن که ده‌ها غیرنظامی از جمله ۴۰ کودک اعلام می‌کند.

وی همچنین ضمن ابراز همدردی با فعالان بازداشت شده شیعه در بحرین - یکی از متحدان نزدیک عربستان سعودی - گفت: «به خواست خدا اگر بتوانیم کاری کنیم، حتما اقدام خواهیم کرد».

اخیرا هم روزنامه اسپانیایی «پلیتیک» نیز نوشت، ملک سلمان به دنبال جایگزینی برای ولایت عهدی عربستان است تا جانشین پسرش محمد شود چون به نظر می‌رسد او از چارچوب سیاست سنتی عربستان خارج شده است بخصوص که پروژه‌های داخلی و خارجی او در معرض ناکامی‌های بزرگی قرار گرفته است.

لغو عرضه سهام آرامکو در بورس

اقتصاددانان و سرمایه گذاران معتقدند، مداخله عربستان سعودی در توقف طرح آرامکو سیلی محکمی به چشم انداز 2030 و رویاهای این شاهزاده سعودی است.

پیوستن آرامکو به بازار بورس، بزرگ‌ترین ورود به این بازار به شمار می‌رود. به گفته‌ محمد بن سلمان این گام باعث می‌شد که ۱۰۰ میلیارد دلار وارد صندوق دولت شود.

ولی‌عهد سعودی قصد داشت بدین منظور پنج درصد این شرکت نفتی را بفروشد. البته در میان خریداران بالقوه تردیدهایی هم درباره‌ ارزش ۲۰۰۰ میلیاردی این غول نفتی ابراز شده است.

این طرح طی ماه‌های گذشته با کارشکنی‌هایی روبه‌رو شد و دو بخش بین‌المللی و داخلی عرضه عمومی اولیه سهام این شرکت را لغو کردند. دلیل آن ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و پدر ولی‌عهد جوان یعنی محمد بن سلمان است.

الخلیج آنلاین آورده است: از زمان به قدرت رسیدن سریع بن سلمان، حکومت آل سعود تصمیم هایی اتخاذ کرده که در تاریخ معاصر این کشور بی سابقه است، یک طرح اقتصادی به نام چشم انداز 2030 به مردم عربستان ارائه شد و همزمان، کمپین های رسانه ای برای تبلیغ موفقیت و برتری این پروژه حتی قبل از افشای محتویات و موارد به راه افتاد، با وجود اینکه شک و تردیدهای زیادی درباره آن مطرح بود و مشکلات سر راه شاه سعودی برای اجرای این طرح رویاهای فرزندش را بر باد داد.

این وبگاه خبری افزود: در حالی که رسانه های سعودی و نزدیکان آن شاهزاده جوان (33 ساله) عربستان را ناجی عربستان و مردی عاقل و حافظ این کشور در شرایط نبود نفت توصیف می‌کردند و این قضیه در دیدگاه اصلاح طلبانه وی هم نمود داشت اما بسیاری از متخصصان و کارشناسان شکست این طرح را حتی قبل از اعلام آن حتمی خوانده و تاکید کرده بودند که طرح بن سلمان در سایه نبود نقش شفاف پادشاه در آن غیرمنطقی و غیرعملی است چون پادشاه بر خلاف فرزندش گاهی از این طرح حرفی نمی‌زند.

نویسنده با بیان اینکه مداخله شاه سعودی و ممانعت وی با طرح غول نفتی آرامکو پس از سه سال از اعلام این طرح اولین آزمایش استراتژیک برنامه‌های پسرش به شمار می‌رود، گفت: بازارهای جهانی از تصمیم بن سلمان که مغایر با اظهارات بن سلمان و تیم مسئول اجرای چشم اندازه 2030 بود، غافلگیر شدند تا جایی که رسانه‌ها هم سوژه جدیدی پیدا کرده و به واقعیت کشمکش در داخل خاندان آل سعود پرداخته و نوشتند باید منتظر ماند و دید آیا پدر پسر را برکنار می‌کند یا پسر تاج پادشاهی را از پدر گرفته و برتخت آن تکیه خواهد زد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد شاه سعودی مطالعات فرزندش روی مهم ترین شرکت سعودی را قبول ندارد به گونه‌ای که خبرگزاری رویترز هم به نقل از منابعی سعودی گفت، ملک سلمان با شماری از اعضای خاندان حاکم سعودی و کارشناسان اقتصادی رایزنی کرده و به این نتیجه رسیده که برنامه پسرش به نفع عربستان نیست و می تواند تاثیر منفی روی کشور داشته باشد تا بدین ترتیب فرضیه کشمکش بین پسر و پدر تقویت شده تا باندبازی تازه‌ای در بین اعضای خندان حاکم بر عربستان شکل بگیرد.

الخلیج آنلاین نوشت: «عصام الزامل» کارشناس اقتصادی برجسته در عربستان یکی از نخستین کسانی بود که طرح آرامکو را در همان روزهای نخست مطرح شدن آن زیر سوال برد و گفت آرامکو هرگز به بازار سهام عرضه نمی‌شود و محال است که ارزش سهام آرامکو بیش از دو تریلیون دلار باشد حتی اگر حق انحصاری استخراج نفت در عربستان را داشت.

در پایان آمده است: دیری نپایید الزامل که به عقیده مجله آمریکایی فوربز یکی از مهم ترین شخصیت‌های سعودی و حائز جوایز مختلف از دست ملک سلمان است، به دست مقامات سعودی بازداشت و از آن زمان تاکنون در زندان است.