به گزارش افکارنیوز،

مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ با انتشار بیانیه مطبوعاتی ضمن تاکید بر یادبود قربانیان رویداد ۱۱ سپتامبر، تروریسم را مسئله جهانی خوانده که نیازمند توجه بین‌المللی است.

پمپئو همچنین در بیانیه خود بر نقش محوری دیپلماسی در مبارزه با تروریسم تاکید و مدعی شده است که تلاش‌های آمریکا طی ۱۷ سال گذشته تا کنون در راستای گسترش آزادی و ثبات در سراسر جهان قرار داشته است.

در عین حال وزیرخارجه آمریکا در حالی در بیانیه خود بر لزوم بکارگیری دیپلماسی در مبارزه با تروریسم جهانی تاکید کرده که از زمان حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱ تا کنون آمریکا حداقل دو جنگ تمام عیار را در افغانستان و عراق به راه انداخته و حداقل در سه جنگ قابل توجه خاورمیانه از جمله در لیبی، یمن و این روز‌ها در سوریه مشارکت داشته است.

پمپئو در بیانیه خود علاوه بر رویداد ۱۱ سپتامبر نیویورک، حادثه حمله به سفارت امریکا در بنغازی لیبی را نیز یادآوری کرده و ادعای همراهی با قربانیان این حادثه را مطرح کرده است.

امسال جهانیان در حالی شاهد هفدهمین سالگرد رویداد ۱۱ سپتامبر نیویورک می‌باشند که جنگ در افغانستان و عراق که در نتیجه این حادثه از سوی آمریکا دنبال شد و این دو کشور پس از سال‌ها اشغال نظامی آمریکا، هنوز نتوانسته‌اند به آرامش و ثبات داخلی دست یابند.