به گزارش افکارنیوز،

رئیس‌جمهور آمریکا در جلسه‌ روز سه شنبه که برای بررسی آخرین تحولات مربوط به طوفان «فلورانس» در کاخ سفید برگزار شد، اظهارنظری جنجالی درباره عملکرد دولتش در قبال طوفان سال گذشته «ماریا» در پورتوریکو کرد.

طی هفته‌های اخیر اظهارنظرها و گزارش‌های رسانه‌ای زیادی درباره طوفان شهریورماه سال گذشته ماریا در پورتوریکو و تلفات آن مطرح شد و این موضوع سبب شد که دونالد ترامپ در جلسه روز گذشته ادعایی جنجالی درباره عملکرد دولتش انجام دهد.

رئیس‌جمهور آمریکا، پاسخ و واکنش دولتش به طوفان ماریا را «فوق‌العاده موفق» خواند و مدعی شد که این پاسخ «یکی از بهترین کارهایی بوده که در قبال طوفان‌ها تاکنون انجام شده است».

این ادعای در شرایطی صورت گرفت که ششم شهریورماه امسال نتایج یک مطالعه جدید آمارهای تازه‌ای از شمار تلفات طوفان ماریا در پورتوریکو ارائه کرد. مطابق این آمار، ۲۹۷۵ نفر در این طوفان کشته شده‌اند و این آمار، ۴۶ برابر آمارهای رسمی دولت ترامپ است.

ادعای جنجالی ترامپ درباره طوفان در پورتوریکو، با واکنش‌های قانونگذاران ارشد کنگره آمریکا مواجه شده است.

«کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت کنتیکت در توئیتر، ساکنان مناطق تحت تاثیر از طوفان فلورانس را مخاطب خود قرار داد و از آنها خواست از سر راه طوفان کنار بروند.

او نوشت: «این چیزی که می‌خواهم بگویم موضوعی جدی است و یک حمله سیاسی نیست. اگر شما در مسیر (طوفان) فلورانس قرار دارید و درصدد خلاص شدن از آن هستید، از مسیر طوفان کنار بروید چرا که رئیس‌جمهور شما به تازگی گفته است که از نظر او پاسخ به یک طوفان که در آن ۳۰۰۰ نفر می‌میرند، پاسخی موفق است».

«چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات‌های سنای آمریکا در واکنش به اظهارنظر ترامپ، اینگونه توئیت کرد: «این اظهارنظر رئیس‌جمهور، توهین‌آمیز، مضر و آشکارا غلط است. حدود ۳۰۰۰ نفر از شهروندان ما به دنبال طوفان ماریا کشته شدند و این دقیقا نقطه برعکس "موفقیت و پیروز شدن" است».

«کارمن یولین کروز» شهردار «سن خوآن» در پورتوریکو در واکنش به اظهارنظر ترامپ، اظهارنظر جالبی کرده و از خدا کمک خواسته است.

او در توئیتر نوشت: «موفقیت؟ از نظر ترامپ پاسخ دولت فدرال (به طوفان) در پورتوریکو موفق بوده است؟ او اگر فکر می‌کند که مرگ ۳۰۰۰ نفر از مردم موفقیت است پس خدا به داد همه ما برسد».

«برنی سندرز» سناتور ارشد و سوسیال دموکرات کنگره آمریکا هم در رد اظهارنظر ترامپ، پاسخ دولت او به طوفان در پورتوریکو را «یک تراژدی و رسوایی» خوانده است.

پورتوریکو مجمع‌الجزایر واقع در شمال شرقی منطقه کارائیب، از نواحی غیرضمیمه به خاک ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌آید که تحت حاکمیت سیاسی آمریکا قرار دارد.

این منطقه سه میلیون و ۶۶۷ هزار نفر جمعیت دارد و زبان‌های رسمی آن اسپانیایی و انگلیسی است اما زبان رایج اکثریت مردم، اسپانیایی است.

شهروندان پورتوریکو با گذرنامه آمریکایی سفر می‌کنند، با این وجود آنها در سنای آمریکا سناتور ندارند و تنها یک «نماینده بدون حق رای» در کنگره آمریکا دارند.