به گزارش افکارنیوز،

 حامد الوسوی نماینده ائتلاف البناء (متشکل از فراکسیون الفتح و دولت قانون ...) درباره جزئیات دیدار روز گذشته مقتدی صدر رهبر جریان صدر و هادی العامری رئیس فراکسیون الفتح درباره فرایند سیاسی عراق  به شبکه خبری السومریه نیوز گفت: این دیدار روی "دیدگاه مرجعیت دینی و توصیه‌های آن درخصوص انتخاب شخص نخست وزیر آینده متمرکز بود".

وی افزود: انتخاب شخص نخست وزیر آینده از طریق سازوکار و فضای ملی براساس مکانیزم مورد توافق بین نیروهای سیاسی ملی خواهد بود.

الموسوی تصریح کرد: تیم های الفتح و سائرون مکانیزم هایی که براساس آن نخست وزیر آینده انتخاب خواهد شد، بررسی می کنند تا اینکه نخست وزیر آینده متعلق به همه عارق باشد؛ نه یک حزب یا تشکل یا طرف سیاسی.

وی افزود: الفتح و سائرون محورهای اساسی در گفت وگوها درباره تشکیل دولت آینده هستند؛ بدون کنار زدن یا حذف دیگران. دو تیم دستور العملی را براساس توصیه های مرجعیت دینی مدنظر قرار خواهند داد و یک برنامه دولتی را تدوین خواهند کرد که دو ائتلاف (الفتح و سائرون) در آن شرکت خواهند کرد.

این نماینده عراقی گفت: توافقی بین الفتح و سائرون وجود دارد که طی روزهای آینده و قبل از برگزاری روز شنبه نشست پارلمان در قالب بیانیه‌ای رسمی اعلام خواهد شد. این توافق حاوی خط مشی های کلی مورد توافق دوطرف است که به همه عراقی ها اطمینان خواهد بخشید و این پیام مثبت را به همراه خواهد داشت که مرحله آینده، مرحله اصلاحات و ساختن فرایند سیاسی بدون کنار زدن کسی است.

یک منبع آگاه روز چهارشنبه گفته بود که مقتدی صدر و هادی العامری در دیدار خود درخصوص تسریع در تشکیل دولت و معرفی روسای سه گانه توافق کرده‌اند.