به گزارش افکارنیوز،

گواهی در گفتگو با میزانعبدالرحیم گواهی ، با اشاره به قطع همکاری‌های کره جنوبی با ایران اظهار داشت: کره جنوبی در معادلات جهانی وزنه چنان سنگینی مانند چین، روسیه، هند یا کل اتحادیه اروپا نیست؛ این کشور‌ها از قدرت و اعتبار جهانی بالایی برخوردارند لذا آمریکا به‌راحتی نمی‌تواند آن‌ها را در برابر خواسته‌های خود به زانو دربیاورد. 

وی ادامه داد: آمریکا خیلی به‌سرعت، نمی‌تواند در مقابله و مواجهه با دیگر کشور‌های قدرتمند دنیا، اقدامی تلافی‌جویانه کند.

کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: وقتی کشوری مانند چین درباره یک مسئله‌ای تصمیم بگیرد، آمریکا نمی‌تواند او را مجبور به تغییر نظر و رفتارش کند، اما کره جنوبی از چنین جایگاهی برخوردار نیست و حتی تا حدودی ژاپن نیز که به مراتب از کره جنوبی بزرگتر و قدرتمند است این قدرت را ندارد که مستقلا جلوی آمریکا بایستد.

گواهی خاطرنشان کرد: کره جنوبی و ژاپن به جهت حضور پایگاه‌های نظامی آمریکا در کشورشان و نیز همسایگی با کره شمالی به‌نحوی اختیارشان دست آمریکاست؛ کره جنوبی در مواجهه با ایران هر تصمیمی هم داشته باشد آن را علنا ابراز نمی‌کند، زیرا اگر بخواهد آن را شفاف اعلام کند، از سوی آمریکا تحت فشار قرار می‌گیرد.

سفیر پیشین ایران در ژاپن و سوئد تصریح کرد: کشوری مانند کره جنوبی، چون به تنهایی قدرت ایستادگی در مقابل آمریکا را ندارند و رگ حیاتش به‌دست آمریکاست تا حد قابل ملاحظه‌ای با سیاست‌های آمریکا در جهان همنوایی می‌کند. اما بهترین سیاست ایران در قبال کره جنوبی این است که با آن‌ها مذاکرات غیرعلنی داشته باشند.

گواهی در پایان اضافه کرد: ایران و کره جنوبی در زمان فعلی می‌توانند مذاکرات غیرعلنی و نیمه پنهان داشته باشند و حتما خود کره‌ای‌ها هم تمهیداتی خواهند کرد. کره جنوبی از سال‌های خیلی دور در ایران حضور داشته‌است، ایران پیش از این هم تحریم بوده است و در آن زمان هم مراودات ایران با کره جنوبی در حال انجام بود؛ لذا اگر علنی کار‌ها گفته شود جلوی آن گرفته می‌شود. ما نمی‌توانیم بگوییم در تحریم چطور کارهایمان با کره جنوبی را پیش می‌بردیم.