به گزارش افکارنیوز،

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، دیروز در نشستی در بنیاد هریتیج درباره پیدا شدن راه حلی برای حل بحران میان آمریکا و ترکیه ابراز امیدواری کرد.

او درباره اقدام ترکیه به خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ از روسیه گفت از دیدگاه ناتو موضوع مهم آنست که امکان به کارگیری مشترک سامانه‌های متفاوت در ناتو وجود داشته باشد. 

دبیر کل ناتو  افزود: ما به خوبی از اختلافات آمریکا و ترکیه درباره این موضوع مطلعیم. این مسئله واقعا دشوار است. با مقامات آنکارا و واشنگتن بار‌ها درباره این موضوع گفتگو کردم و امیدوارم راه حلی پیدا شود. اختلافاتی که میان آمریکا و ترکیه بر سر اقدام آنکارا به خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ از روسیه و مسئله تحویل هواپیما‌های اف ۳۵ که ترکیه نیز در برنامه ساخت آن مشارکت کرده، همه ما را با اوضاع دشواری مواجه کرده است.

استولتنبرگ با بیان اینکه آمریکا و ترکیه نیز مسائل موجود در این زمینه را در گفتگو‌های دو جانبه بررسی می‌کنند از این موضوع ابراز خشنودی کرد.

او همچنین بر اهمیت موقعیت جغرافیایی ناتو و نقش این کشور در مبارزه با گروه تروریستی داعش تاکید کرد.

دبیر کل ناتو گفت: در خصوص سامانه‌های اس ۴۰۰ و تحویل هواپیما‌های اف ۳۵ مسائل و مشکلاتی وجود دارد، اما این نیز بسیار مهم است که ما نقشی را که ترکیه برای همه متحدان ناتو دارد، درک کنیم.