به گزارش افکارنیوز،

هدی صعبی، سخنگوی آژانس امداد و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) در لبنان اعلام کرد در پی توقف کمک‌های مالی آمریکا به این آژانس، دولت ترکیه کمک‌های خود به این نهاد بین المللی را چهار برابر کرده است.

صعبی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه توضیح داد آنروا در تلاش است تا پس از تصمیم آمریکا مبنی بر توقف کمک‌های مالی به این نهاد، از عهده حل مشکلات مالی خود برآید. وی گفت: برخی موسسات بشردوستانه به ما پیشنهاد کمک داده اند و تعدادی از کشور‌ها از جمله ترکیه نیز کمک‌های خود را افزایش داده اند.

این مقام اظهار داشت پس از توقف کمک‌های مالی آمریکا به آنروا، دولت ترکیه حجم کمک‌های مالی خود را به این سازمان چهار برابر کرده است.

صعبی رقم دقیق کمک‌های مالی ترکیه را اعلام نکرد. او گفت: بخش عمده‌ای از کمک‌های مالی ترکیه به آنروا از طریق کمپین مردمی تامین شده و قرار است ادامه یابد.

پیشتر دولت اسپانیا به عنوان یکی از تامین کنندگان کمک‌های مالی آنروا اعلام کرد قصد دارد با دو برابر کردن کمک خود به آنروا به تصمیم آمریکا واکنش نشان دهد.

مقامات آنروا هشدار دادند وجوه موجود در صندوق آنروا تا پایان ماه سپتامبر کافی است، ولی گفته می‌شود در صورت عدم تامین بودجه مورد نیاز، این آژانس با کسری ۲۱۷ میلیون دلاری مواجه شود.

در تارخ ۳۱ اوت سال جاری میلادی، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد همه کمک‌های مالی خود به آنروا را متوقف می‌کند. آمریکا بزرگترین تامین کننده مالی این سازمان بود.

آژانس سازمان ملل برای کمک به آواره‌های فلسطینی در سال ۱۹۴۹ با هدف کمک به پناهندگان فلسطینی در نوار غزه، کرانه باختری، اردن، لبنان و سوریه تاسیس شد.

کشور‌های تامین کننده کمک‌های مالی این سازمان قرار است تا پایان ماه جاری میلادی نشستی در نیویورک برگزار کنند و راهکار‌های تامین بودجه این آژانس را مورد بررسی قرار دهند.