به گزارش افکارنیوز،

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که روز گذشته برای شرکت در یکصدمین سالگرد آزادسازی باکو به جمهوری آذربایجان سفر کرده بود بر حل مسئله قره باغ تاکید و اعلام کرد تا زمانی که ارمنستان به «اشغال» منطقه قره باغ پایان ندهد، آنکارا مرزهای خود را به روی همسایه اش باز نمی کند.

اردوغان در سخنرانی خود به مناسبت یکصدمین سالگرد آزادسازی باکو از سوی ارتش اسلامی قفقاز، گفت:  کسانی که 20 درصد از اراضی آذربایجان را اشغال کرده اند و مانع بازگشت بیش از یک میلیون آذربایجانی به سرزمینشان می شوند نباید از ترکیه انتظار داشته باشند که مرزهای خود را باز کند.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از اظهارتش کشور آذربایجان را دوست و برادر خواند و از سرمایه گذاری دوجانبه باکو و آنکارا خبر داد.

قره باغ، منطقه مورد مناقشه میان  آذربایجان و ارمنستان است. با حمایت ارتش ارمنستان در سال 1991، این منطقه از خاک آذربایجان جدا شد و  به رغم توافق دو کشور ارمنستان وجمهوری آذربایجان بر سر آتش بس در سال 1994 میلادی، بارها این آتش بس نقض شده است که مهمترین آن در آوریل سال 2016 بود که منجر به کشته شدن بیش از 100 نفر از هر دو طرف شد. 

در 15سپتامبر ، 1918، باکو از سوی ارتش اسلامی قفقاز که شامل سربازان آذربایجانی و ترکیه بود آزاد شد.

از دیگر برنامه های اردوغان در این سفر، دیدار با الهام علی‌یف، رئیس‌جمهور آذربایجان و ادای احترام به مزار حیدر علی‌اف، رهبر سابق جمهوری آذربایجان بود.