به گزارش افکارنیوز،

فجر زیدان" دبیرکل اتحاد نیرو‌های سوریه در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک در ارتباط با برگزاری اولین انتخابات شورا‌ها در این کشور پس از ۷ سال گفت: برگزاری این انتخابات در حال حاضر نشان دهنده آمادگی سوریه برای مرحله پسا تروریسم است.

وی افزود: دولت در حال حاضر برای فراهم کردن مقدمات آغاز فوری روند بازسازی سوریه که نیاز به تامین زیرساخت‌ها و نیروی انسانی دارد است تلاش می‌کند.

زیدان اظهار داشت: برگزاری انتخابات کنونی که در آن ۴۰ هزار نامزد برای به دست آوردن ۱۹ هزار کرسی رقابت می‌کنند به شکلی روشن و آشکار نشان می‌دهد که دولت سوریه خود را در مرحله ثبات می‌بیند و نبرد‌هایی که علیه تروریسم شاهد هستیم نبرد‌های تکمیلی برای پایان دادن به تروریسم است.

این سیاستمدار سوری افزود: این انتخابات در فضایی کاملا آرام برگزار می‌شود، زیرا از یک سو درگیری‌ها در بیشتر نقاط سوریه متوقف شده است و تروریست‌ها در نقاطی معین محاصره شدند و نهاد‌های دولتی مناطق دیگر را به دور از سیطره تروریست‌ها اداره می‌کنند و از سوی دیگر دور جدیدی از روند سیاسی با نظارت روسیه برای حل سیاسی فراگیر بحران آغاز می‌شود.

وی بر اهمیت مرحله بازسازی در سوریه بعد از بیرون راندن گروه تروریستی داعش و سایر گروه‌های تروریستی تاکید کرد و گفت: این مرحله برای مشخص شدن چهره واقعی دشمنان سوریه مهم است، زیرا مواضع رسمی بیشتر کشور‌هایی را که ادعا می‌کردند که در حال مبارزه با تروریسم در سوریه هستند از جمله آمریکا و عربستان و سایر کشور‌ها را نشان می‌دهد.

در‌های حوزه‌های اخذ رأی در انتخابات شورا‌های استانی سوریه از صبح امروز به‌روی شهروندان باز شده است تا تا نمایندگان خود را در انتخابات شورا‌های اداره محلی انتخاب کنند، در انتخاباتی که بیش از ۴۰ هزار نامزد برای کسب ۱۸ هزار و ۴۷۸ کرسی با هم رقابت می‌کنند.

تعداد حوزه‌های انتخاباتی در کل استان‌ها ۸۸ حوزه و تعداد مراکز اخذ رأی ۶۶۶۱ مرکز است، در‌های مراکز اخذ رأی از ساعت ۷ صبح به‌وقت محلی باز شده و رأی‌گیری تا ساعت ۱۹ به‌وقت محلی ادامه می‌یابد، البته کمیته عالی انتخابات می‌تواند این زمان را تمدید کند.

رئیس‌جمهور سوریه سوم تیر ماه گذشته امروز (یکشنبه ۲۵ شهریور) را زمان برگزاری انتخابات شورا‌های محلی و استانی اعلام کرد.

 

انتخابات شوراهای محلی و استانی سوریه به روایت تصویر

مردم سوریه امروز برای اولین بار از سال 2011 پای صندوق‌های رای برای انتخابات شوراهای محلی و استانی رفتند.

به گزارش فارس، انتخابات شوراهای محلی و استانی سوریه امروز در استان‌های این کشور برای انتخاب 18478 نفر از میان 40 هزار کاندید، آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، درب‌های مراکز انتخاباتی از ساعت هفت صبح گشوده شده و تا ساعت 19 ادامه دارد. کمیته عالی انتخابات می‌تواند حدکثر پنج ساعت رأی‌گیری را تمدید کند. وزارت شهروندان سوریه نیز اعلام کرده است که 88 مرکز انتخاباتی در استان‌ها دایر کرده است.

این وزارتخانه همچنین از شهروندان سوری خواسته است تا در جهت تسریع در روند بازسازی شهرهایشان پای صندوق‌های رأی بروند.

پیش از این قرار بود تا در ابتدای سال 2016 این انتخابات برگزار شود اما به علت نا امنی در سوریه، دولت دمشق مدت شورای قبلی را دو سال دیگر تمدید کرد. انتخابات پیشین پایان سال 2011 یعنی نُه ماه پس از آغاز بحران برگزار شده بود.

«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در تاریخ سوم تیر ماه گذشته، طی دستوری تاریخ یکشنبه (25 شهریور) را موعد برگزاری انتخابات محلی و استانی اعلام کرد.

در این دستور آمده بود، بنا بر احکام قانون اداره محلی صادره مبتنی بر حکم شماره ۱۰۷ در ۲۳ اوت ۲۰۱۱ و قانون انتخابات سراسری شماره پنج مصوب تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۴ ، روز یکشنبه ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۸ زمان انتخابات شورای‌های محلی در سوریه تعیین شد.