به گزارش افکارنیوز،

«دنی تاماکی»، نماینده سابق پارلمان ژاپن که از مخالفان دولت این کشور نیز است بر «آتسوشی ساکیما» شهردار سابق شهر گینوون که مورد حمایت شینزو آبه نخست وزیر این کشور است غلبه کرد. 

در انتخابات جاری، مساله جابجایی پایگاه هوایی فوتنما به بحث محوری در این انتخابات تبدیل شده بود. مساله‌ای که سالها به یکی از جنجالیترین مسائل موافقان و مخالفان استقرار نظامیان آمریکایی در ژاپن تبدیل شده است. 

نامزد مورد حمایت دولت خواستار جابجایی پایگاه هوایی فوتنما از منطقه پرجمعیت در شهر اوکیناوا به یک منطقه کم جمعیت در این ایالت بود. اما مخالفان این طرح خواستار برچیده شدن کامل این پایگاه در این ایالت هستند. 

پایگاه هوایی فوتنما که بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در ژاپن است متعلق به تفنگاران دریایی ارتش آمریکا است که از زمان پایان جنگ جهانی دوم این منطقه حضور دارند. بیش از نیمی از نیروهای نظامی آمریکا در ژاپن در ایالت اوکیناوا مستقر هستند. 

علاوه بر جنگنده، فوتنما میزبان هواپیماهای غول پیکر اسپری است که بسیار پر سر و صدا و از نظر زیست محیطی نیز بسیار مخرب هستند. فعالان محیط زیستی ژاپن وجود این پایگاه را تهدیدی برای مرجانهای و جانداران دریایی در این منطقه میدانند. 

تاکامی به رای دهندگان قول داده است که با جابجایی این پایگاه از محل فعلی به یک منطقه کم جمعیت تر مقابله خواهد کرد. وی همچنین وعده داده است که برای تعطیلی کامل این پایگاه نظامی و برچیده شدن آن از این ایالت تلاش کند. 

علیرغم مخالفت گسترده مردم ژاپن با حضور نظامی آمریکا در این کشور، دولت شینزو آبه در مذاکرات خود با آمریکا توافق کرده است که پایگاه نظامی فوتنما که اصلیترین پایگاه آمریکا در ژاپن است جابجا شود. این در حالیست که مخالفان این طرح خواستار برچیده شدن کامل این پایگاه نظامی هستند نه جابجایی آن. 

پیش از این نیز مردم اوکیناوا با حضور در محل ساخت و سازهای جدید آمریکا، مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده بودند.