به گزارش افکارنیوز،

صدراعظم آلمان در این‎‌باره در کمپین انتخاباتی منطقه‌ای در بایرن اعلام کرد: به اعتقاد من از بین بردن چیزی بدون داشتن یک جایگزین جدید پیشرفته برای آن فوق العاده خطرناک است.

او که از هم پیمانان نزدیک باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکاست در این باره افزود به باور او چندجانبه‌گرایی راه حل بسیاری از مشکلات جهان است. صدر اعظم آلمان تاکید کرد رئیس جمهور آمریکا قادر به درک راه حل‌های دو طرف برد نیست و به جای آن، در هر مذاکره بین‌المللی به دنبال تنها یک برنده است.

ترامپ هفته گذشته در دومین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد او و دولتش ایدئولوژی جهانی‌شدن را رد کرده و تنها بر دکترین وطن پرستی خود تاکید کرد. رئیس جمهور آمریکا مدعی شد حکومت جهانی شکلی از اجبار و سلطه است، که ملت‌های مسئول آن باید از آن دفاع کنند.

دیدگاه مخالف صدراعظم آلمان نسبت به رئیس جمهور آمریکا همسو با دیدگاه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل مطرح شد. گوترش نیز پیش از سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرده بود امروزه نظم جهانی به شکلی فزاینده پر از هرج مرج است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در این مجمع اعلام کرد همکاری جهانی بهترین امیدی است که برای جهانیان وجود دارد. وی گفت: چندجانبه گرایی درست در زمانی که ما بیشتر از هر زمانی به آن نیاز داریم هدف حمله و تهاجم قرار گرفته است.