به گزارش افکارنیوز،

وال استریت ژورنال در این گزارش به قلم «گوردون لوبولد» و «نانسی یوسف» می نویسد: به گفته کارشناسان و مقامات نظامی، دولت دونالد ترامپ حملات لفظی خود درباره تهدیدهای ناشی از اقدامات ایران را بطور مرتب افزایش داده اما با این وجود حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس کاهش یافته است.

به گفته این کارشناسان و مقامات نظامی، آمریکا در حال خارج کردن ناوها، هواپیماها و موشک هایی از منطقه است که در صورت تقابل به آنها نیاز خواهد داشت.

وال استریت در ادامه به اقدام آمریکا در خارج کردن موشک های پاتریوت خود از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اشاره کرده و می نویسد: آمریکا علاوه بر اقدامات ذکر شده موشک های پاتریوت خود را از کشورهای کویت، اردن و بحرین خارج کرده و آنها را به شرق آسیا گسیل کرده است. این اقدام در راستای افزایش تنش های آمریکا با چین و روسیه انجام شده است. 

به نوشته وال استریت، از ماه مارس تا کنون هیچ ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس حضور ندارد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، تنقاض میان اینکه گفته می شود تهدیدهای ایران در منطقه رو به افزایش است و در مقابل حضور نظامی آمریکا در منطقه کاهش می یابد حکایت از تغییر استراتژی آمریکا دارد.

در استراتژی امنیت ملی ۲۰۱۸ آمریکا، چین و روسیه تهدیدهای اصلی معرفی شده اند و نه ایران و بر همین اساس و با توجه به محدودیت ها و کمبودهایی که در ارتش آمریکا بویژه در خصوص ناوهای هواپیمابر وجود دارد این کشور مجبور است حضور نظامی خود را در اطراف کشورهایی که تهدید امنیتی محسوب می شوند افزایش دهد.

بر اساس آمارها، آمریکا ۱۱ ناو هواپیمابر در اختیار دارد که در سال جاری میلادی فقط می تواند از دو مورد آن استفاده کند. این در حالی است که مقامات آمریکایی می گویند منابع نظامی کافی برای مقابله با ایران و دیگران را در اختیار دارند. در همین حال آنها می گویند که مواردی همچون ناو هواپیمابر و موشک پاتریوت برای نشان دادن قدرت ضروری هستند از همین رو آنها با خارج کردن جنگ افزارها از خلیج فارس مخالف اند.

«مارک دابوویتز» مدیر اجرایی موسسه دفاع از دموکراسی ها که از اندیشکده های منتقد ایران است می گوید: اگر حملات لفظی با قدرت و حضور نظامی مناسب آمریکا همراه نباشد آنگاه این خطر بوجود می آید که ایران فکر کند تهدیدهای آمریکا پوشالی هستند.

در این میان اما مدافعان تصمیمات کاخ سفید می گویند: انتقادها، حملات لفظی و فشار تحریم ها شرایطی را بوجود می آوردند که ایران مجبور به مذاکره می شود و این شبیه سیاست رئیس جمهور ترامپ در قبال کره شمالی است.

وال استریت در ادامه به تعطیل شدن کنسولگری آمریکا در بصره عراق اشاره کرده و می نویسد که این اقدام کاخ سفید را نیز می توان در راستای کاهش حضور در منطقه خلیج فارس تحلیل کرد و این در حالی است که آمریکا خواستار کاهش حضور ایران در منطقه است.

البته این تناقض رفتار به نوعی بیانگر اختلاف میان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و کاخ سفید نیز هست. کاخ سفید از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا اظهارات بسیار تندی را علیه ایران ایراد می کنند. برای مثال بولتون اخیرا اعلام کرده که آمریکا بدنبال خارج کردن ایران از سوریه است اما «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا می گوید حضور نظامیان آمریکایی در سوریه برای جلوگیری از بازگشت داعش است.