به گزارش افکارنیوز،

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  و «یوهانس هان» کمیسر اتحادیه اروپا در امر سیاست همجواری و مذاکرات گسترش اتحادیه، در بیانیه‌ای مشترک ضمن استقبال از همه‌پرسی تغییر نام مقدونیه که دیروز یکشنبه انجام شد؛ اعلام کردند: در فرایندی دموکراتیک و صلح‌آمیز، اغلب آنهایی که در همه‌پرسی مشارکت کردند؛ به توافق تغییر نام مقدونیه رای «آری» دادند. اکنون، از پارلمان انتظار می‌رود با تصمیم‌ برای اتخاذ تغییرات قانونی، گام‌های بعدی را در راستای اجرای توافق تغییرنام بردارد.

این بیانیه همچنین از همه‌پرسی مقدونیه به عنوان فرصتی تاریخی برای برقراری آشتی در سطح منطقه و قرار گرفتن این کشور در مسیر الحاق به اتحادیه اروپا یاد کرد.

به گزارش مهر، همه پرسی تغییر نام مقدونیه به «مقدونیه شمالی» با مشارکت کمتر از ۲۹ درصد از مردم به پایان رسید.

یونان همواره از به رسمیت شناختن این نام خودداری و اعلام می‌کرد که این نامگذاری به طور ضمنی به ادعاهای سرزمینی مقدونیه در قبال مناطق شمالی یونان که آنها نیز مقدونیه نام دارند، اشاره دارد.

با این حال، در ماه ژوئن سال گذشته سرانجام یونان و مقدونیه به ۳ دهه اختلاف پایان دادند و بر سر انتخاب نام جدیدی برای این جمهوری یوگسلاوی سابق به توافق رسیدند.

با این حال، نهایی شدن این توافق‌نامه مشروط به تصویب این تغییر نام از طریق رجوع به همه پرسی است.

جمهوری مقدونیه از سال ۱۹۹۳ به عنوان عضوی از سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و ۱۴۰ کشور از جمله روسیه و ایالات متحده آمریکا آن را به رسمیت می‌شناسند.