به گزارش افکارنیوز،

روزنامه «هاآرتص» در یادداشتی به قلم «گیدئون لِوی» نویسنده چپ‌گرا و مخالف «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، به بررسی تصمیم روسیه در مجهز کردن سوریه به سامانه‌های پدافند موشکی S-300 پرداخته و نوشت برای اولین بار طی سال‌های اخیر، یک کشور به تل‌آویو گفت دیگر کافی است.

در ابتدای این یادداشت ضمن استقبال از متوقف شدن آزادی عمل رژیم صهیونیستی در سوریه، آمده است: «بارقه‌ای از امید نمایان شده است؛ کسی در حال اعمال محدودیت بر اسرائیل است. برای اولین بار طی سال‌ها، دولت دیگری صراحتا به اسرائیل گفته که اجازه ندارد هر کاری می‌خواهد انجام بدهد، در بازی (منطقه) تنها نیست، محدودیت‌‌هایی برای قدرتش وجود دارد و آمریکا هم همیشه نمی‌تواند آن را حمایت کند».

لوی با بیان اینکه اسرائیل به کسی نیاز داشت که این محدودیت‌ها را بر او اعمال کند، نوشت: «طی سال‌های اخیر، غرور و گستاخی و واقعیت‌های ژئوپلتیکی به او (اسرائیل) اجازه داده بود بدون محدودیت و کنترل نشده عمل کند؛ در آسمان‌های لبنان گشت‌زنی کنند گویی که آسمان خودش است، از حریم هوایی سوریه بمباران انجام دهد به مانند آنکه حریم هوایی غزه است، غزه را به‌ تناوب نابود کند، آن را به صورت نامحدود و بی‌پایان تحت محاصره قرار دهد و به اشغالگری در کرانه باختری ادامه دهد. اما ناگهان کسی بلند شد و گفت، همان‌جا توقف کن؛ حداقل در سوریه».

هاآرتص با تشبیه کردن رژیم صهیونیستی به «کودکی که سال‌ها بود کسی محدودش نکرده بود»، از روسیه به خاطر این کار تشکر کرد: «این مسئله نشان داد که چقدر اسرائیل به یک مسئول بزرگسال برای مهار شدن نیاز داشت. آیا کسی پیشتر جرأت داشت که آزادی عمل اسرائیل در دیگر کشورها را محدود کند؟ آیا کسی مانع پرواز جنگنده‌های اسرائیل در آسمان‌هایی که متعلق به آن نبود، می‌شد؟... برای دهه‌ها اسرائیل با چنین پدیده عجیبی روبه‌رو نشده بود. اسرائیل در حال آماده شدن برای رو کردن برگ مظلومیت جدیدی از خود است، ولی غرور و تکبر آن به‌صورت ناگهانی محو شده است».

نویسنده این یادداشت با بیان اینکه تبختر پر سر و صدای نتانیاهو خاموش شده، تاکید کرد: «هر کشوری از جمله سوریه حق دارد سلاح‌هایی برای دفاع در برابر جت‌های بمب‌افکن داشته باشد و هیچ دولتی نمی‌تواند با زور مانع آن شود. این واقعیت ابتدایی برای گوش اسرائیلی‌ها خوشایند نیست.

این طرز تفکر که حاکمیت دیگر کشورها بی‌معنی است، می‌توان همیشه با توسل به زور آن را نقض کرد، اینکه حاکمیت اسرائیل فقط مقدس و عالی است، اینکه ارسائیل می‌تواند خود را در امور منطقه دخالت دهد، حتی از طریق نظامی و بدون پرداخت بهای آن، همه و همه به طور ناگهانی با جواب منفی و "خیر" روسی‌ها متوقف شد».

لوی مخالفت و پاسخ منفی روس‌ها به رژیم صهیونیستی را لازم دانسته و افزود: «این در زمان عالی اتفاق افتاد... شاید این امر حتی به میزان کمی بتواند باعث توازن در سرمستی چند ساله اسرائیلی‌ها از قدرت شود، شاید هم عاقل‌تر شوند. شاید مشخص شود که روسیه از دولت فاسد و دیوانه آمریکا، که اکنون از آن حمایت می‌کند، بهتر باشد».

در ادامه این یادداشت آمده است: «روسیه برای جهانیان، راه مقابله با اسرائیل را مشخص کرد، (زور) تنها زبانی است که اسرائیل می‌فهمد. فقط با زور است زمانی که اسرائیل تنبیه می‌شود یا مجبور است بهایی بپردازد، کار درست را انجام می‌دهد.

از این به بعد، نیروی هوایی (اسرائیل) قبل از حمله بعدی برای بمباران سوریه، دوبار یا چندبار فکر خواهد کرد... اگر آن "خیرِ" روسی، بر فراز آسمان‌های غزه هم طنین‌انداز می‌شد، بسیاری از مرگ‌ها و ویرانی‌های بی‌ثمر رخ نمی‌داد. اگر نیروی بین‌المللی با اشغالگری اسرائیل مواجهه می‌کرد، مدت‌ها قبل به پایان رسیده بود. به‌ جای آن ما دونالد ترامپی در واشنگتن و تقبیح رقت‌انگیز اتحادیه اروپا درباره تخلیه خان‌الاحمر را داریم».

پیش از این تحلیلگران صهیونیست اما تصمیم وزارت دفاع روسیه در تجهیز سوریه به سامانه‌های S-300 را «تحولی بسیار منفی» برای تل‌آویو توصیف کرده و می‌گفتند: «هم از نظر نظامی و هم از نظر سیاسی، اتفاقی شدیدا منفی است... انتظار می‌رود این اقدامات عملیات هوایی اسرائیل در سوریه را بسیار دشوار کند...  ساقط شدن هواپیمای روسیه در هفته گذشته (بر فراز لاذقیه) واقعیت میدانی جدیدی ایجاد کرده و به روس‌ها بهانه‌ای برای اعطای موشک‌های (پیشرفته)‌به سوری‌ها داد».

آنها با رو به وخامت رفتن بحران بین روسیه و رژیم صهیونیستی، تحلیل کردند: «اکنون که زمان اولین آزمایش بزرگ مناسبات اسرائیل و روسیه رسیده اما به نظر می‌رسد روابط [ولادیمیر] پوتین [رئیس‌جمهور روسیه] و نتانیاهو دوام نداشته است. نتانیاهو احتمالا تلاش خواهد کرد تا در آخرین لحظه هم که شده مانع رسیدن این سامانه‌های موشکی به سوریه شود اما اکنون دیگر تصمیم تغییر قواعد بازی در سوریه، با روسیه است. کاری نیست که نتانیاهو بتواند انجام دهد».

 

دو هفته پیش یک فروند هواپیمای «IL-20» متعلق به نیروی هوایی روسیه هنگام گشت‌زنی با 15 خدمه بر فراز لاذقیه به دلیل آنچه مسکو آن را «اقدام فریبکارانه» خلبان جنگنده صهیونیست توصیف کرده، مقابل آتش سامانه‌های پدافند موشکی سوریه قرار گرفته و منهدم شد.

این حادثه زمانی رخ داد که مرکز صنایع نظامی ارتش سوریه در لاذقیه هدف حملات موشکی قرار گرفت. یک منبع نظامی به خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گفت که «پدافند هوایی سوریه با موشک‌های متخاصمی که از جانب دریا به سوی لاذقیه شلیک شد مقابله کرد و موفق شد تعدادی از آن را قبل از رسیدن به اهدافش، منهدم کند».

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه دوشنبه هفته گذشته در بیانیه‌ای ویدئویی اعلام کرد که به خاطر «اقدامات بی‌پروایانه» برخی بازیگران منطقه‌ای، مسکو تصمیم گرفته طی 2 هفته آینده سامانه‌های پدافند موشکی S-300 را در اختیار سوریه بگذارد.

شویگو به دنبال این حادثه با «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تماس تلفنی گرفته و تأکید کرد که اسرائیل مقصر اصلی سرنگونی هواپیمای روس در سوریه بوده و مسکو این حق را دارد تا به این اقدام رژیم صهیونیستی پاسخ دهد.

فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی اندکی پس از حادثه به منظور ارائه گزارشی درباره سرنگونی هواپیمای روس حین این حمله، به مسکو رفته و با فرمانده نیروی هوایی روسیه دیدار و گفت‌وگو کرده بود، اما مسکو این گزارش را رد و تأکید کرد که مبنای عملش اطلاعاتی است که خود در اختیار دارد.