به گزارش افکارنیوز،

فیلق الشام از گروههای مسلح نزدیک به ترکیه به شمار می‌رود و دیدبان خبر داده است که روند تحویل سلاح این گروه در منطقه «عاری از سلاح» در شمال سوریه از یکشنبه (روز گذشته) آغاز شده است.

مسکو و آنکار در 26 شهریور ماه گذشته توافق کردند که یک منطقه عاری از سلاح در شمال سوریه ایجاد شود، مشروط به اینکه گروههای مسلح حاضر در این منطقه تا 18 مهر ماه آتی سلاح سنگین خود را تحویل دهند.

«رامی عبدالرحمن» رئیس این دیدبان اعلام کرد که گروههای وابسته به فیلق الشام از صبح یکشنبه جنگ افزارهای سنگین از جمله تانک را از ریف جنوبی حلب و حواشی غربی حلب که در ضمن منطقه عاری از سلاح قرار دارد، خارج کرده‌اند.

به گفته عبدالرحمن، این گروه هشت هزار و 500 تا 10 هزار نیرو دارد و یکی از گروههای تشکیل دهنده ائتلاف تروریستی «الجبهه الوطنیه للتحریر» است که در آغاز آگوست گذشته تشکیل شد.

در واکنش به این خبر، «سیف الرعد» مسئول اطلاع‌رسانی فیلق الشام خارج کردن هر گونه سلاح از این منطقه را تکذیب کرد.

الرعد در ادامه اعلام کرد که فعالیتهای مربوط به ساخت سنگر و موانع همچنان در تمامی جبهه‌ها و خطوط تماس با ارتش سوریه ادامه دارد.

«عمر حذیفه» مسئول موسوم به «شرعی» الجبهه الوطنیه هم مدعی شد که در توافق روسیه و ترکیه، بندی وجود ندارد که در آن بر تحویل سلاح گروههای «مسلح» و خروج عناصر این گروهها تأکید داشته باشد.

دیدبان اما اعلام کرد که بر اساس توافق ادلب، همه گروههای مسلح حاضر در منطقه عاری از سلاح باید سلاح خود را تا 18 مهر تحویل دهند و همه تروریستها نیز تا 23 مهر ماه از این منطقه خارج شوند و پس از آن نیروهای ترکیه و پلیس نظامی روسیه در آن مستقر خواهند شد.

فیلق الشام از نظر تجهیزات دومین گروه تروریستی بزرگ حاضر در شمال سوریه به شمار می‌رود.