به گزارش افکارنیوز،

روسیه که از هفته گذشته ارسال سامانه قدرتمند موشکی «اس -۳۰۰» به سوریه را آغاز کرده، در این عملیات از بزرگترین هواپیما‌های نظامی جدید خود به نام «آنتونوف -۱۲۴ روسلان» استفاده می‌کند.

وبگاه «تایمز اسرائیل» دوشنبه شب به وقت تهران نوشت: آنتونوف -۱۲۴ که در غرب به «کاندور» معروف است، بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی در جهان محسوب می‌شود. البته برخی منابع «آنتونوف -۲۲۵ ماریا» را بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان می‌دانند.

روزنامه «یدیعوت آحارانوت» نیز نوشت که هواپیما‌های باربری نظامی روسیه در روز‌های گذشته از مسیر روسیه به سوریه رصد شده‌اند.

روسیه اعلام کرده که عملیات ارسال سامانه اس-۳۰۰ به دمشق را جمعه گذشته با وجود اعتراض تل آویو آغاز کرده است.

گفته می‌شود نخستین هواپیمای «آنتونوف - ۱۲۴ روسلان پنجشنبه گذشته در پایگاه هوایی حمیمم نزدیکی لاذقیه به زمین نشست.

به نوشته تایمز اسرائیل، تجهیز ارتش سوریه به این سامانه‌های قدرتمند نگرانی مقام‌های صهیونیستی را موجب شده به طوری که یک مقام ارشد این رژیم گفت که دستیابی سوریه به اس -۳۰۰ چالشی جدی برای ما محسوب می‌شود.

این مقام رسمی صهیونیستی گفت: «سامانه اس-۳۰۰ چالشی برای اسرائیل است. ما در حال بررسی راه‌های مقابله با این سامانه با روش‌های مختلف و نه لزوما جلوگیری از ارسال آن‌ها هستیم.»

این در حالی است که گفته می‌شود با ارسال سامانه‌های پیشرفته دفاع هوایی و تجسسی روسیه به سوریه، از این به بعد تمامی پرواز‌ها از عربستان، سرزمین‌های اشغالی و اروپا رصد خواهند شد.

به نوشته وبگاه «میدل ایست مانیتور» «ولادیمیر میخایف» معاون شرکت دولتی سازنده تجهیزات الکترونیکی در این زمینه گفت: «ما نه تنها متوجه ورود هر پرنده‌ای به فضای منطقه می‌شویم، بلکه حتی عملیات یک هواپیما از باند فرودگاه در اسرائیل، عربستان و حتی اروپا را نیز متوجه خواهیم شد.»