به گزارش افکارنیوز،

پکن در بیانیه‎ای اعلام کرد که این اقدام آمریکا را تحریک‌آمیز توصیف کرده است.

چین ضمن انتقاد از این اقدام آمریکا اعلام کرده مخالف هرگونه عملیاتی است که حاکمیت این کشور را زیر سؤال ببرد.

تنش چین و آمریکا تنها به دریای چین جنوبی ختم نمی‌شود و ۲ کشور طی ماه‌های اخیر بر سر موضوع تعرفه‌های تجاری نیز دچار تنش شدید شده‌اند و اخیرا نیز پکن مذاکرات امنیتی با آمریکا را لغو کرده است.

وزیر دفاع چین اعلام کرده که کشتی‌های چین در دریای چین جنوبی به کشتی‌های آمریکایی هشدار داده‌اند.

وزارت دفاع چین می‎گوید: چین حاکمیت غیرقابل انکاری بر روی جزایر دریای چین جنوبی و آب‌های اطراف آن دارد و وضعیت در این منطقه به دلیل تلاش سخت چین و کشور‌های همسایه به خوبی پیش می‌رود.

هفته گذشته نیز وزارت دفاع ملی چین اقدامات تحریک‌آمیز در دریای چین جنوبی از سوی برخی کشور‌های خارج از منطقه را مورد انتقاد قرارداد.

«رن گائوکیانگ»، سخنگوی وزارت دفاع ملی چین در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: چین مخالف دخالت کشور‌های غیر منطقه‌ای در دریای چین جنوبی است.

وی این سخنان را در پاسخ به سؤالی که درباره حضور کشتی انگلیسی در دریای چین جنوبی پرسیده شده بود اظهار کرد.

گائوکیانگ افزود: چین همواره طبق قوانین بین المللی، آزادی ناوبری و پرواز در دریای چین جنوبی را مورد احترام قرار داده و از آن محافظت می‌کند، اما در همین حال به شدت مخالفت تحریکات برخی کشور‌ها در منطقه به بهانه استفاده از این آزادی ناوبری است.

آمریکا این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید می‌ورزد.