به گزارش افکارنیوز،

محمد السطوحی، روزنامه‌نگار در نیویورک تاکید کرد دولت آمریکا با توجه به روابط نزدیک خود با سعودی‌ها از موضع‌گیری قاطعانه درباره ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور عربستانی خودداری خواهد کرد.

محمد السطوحی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره، درباره ترور جمال خاشقجی گفت: خاشقجی یک روزنامه نگار عادی نبود و به طور منظم برای یکی از بزرگترین روزنامه های آمریکا یعنی واشنگتن پست مقاله می نوشت. به همین علت برای محافل رسانه ای و نیز سیاسی در آمریکا فرد شناخته شده‌ای بود. او در بسیاری از همایش ها و کنفرانس ها در آمریکا شرکت می‌کرد در واقع به طور غیرمستقیم، به نمایندگی از مقامات سعودی سخن می گفت و دیدگاه رسمی این کشور را درباره بسیاری از مسائل مطرح می کرد. تا اینکه حدود یک سال پیش، از حکومت سعودی جدا شد و در تبعید اختیاری در آمریکا زندگی می کرد. او در آمریکا زندگی عادی داشت. کشته شدن خاشقجی به این صورت، با واکنش گسترده مطبوعات و رسانه‌های آمریکا روبرو خواهد شد. البته همه منتظر تایید رسمی خبرهای مربوط به کشته شدن او هستند. به هیچ وجه فکر نمی‌کنم کشته شدن خاشقجی در این شرایط، به نفع عربستان باشد. بدون شک این مسئله به ضرر سعودی‌ها تمام خواهد شد.

السطوحی درباره واکنش احتمالی آمریکا به کشته شدن روزنامه نگار مشهور سعودی افزود: ما از دولتی در آمریکا سخن می گوییم که مسئله حقوق بشر به طور کلی برای آن اولویت ندارد. برای دولت فعلی آمریکا، حقوق بشر مسئله‌ای نیست که بر نوع روابط با دیگر کشورها تاثیرگذار باشد. این مسئله در دو سال گذشته کاملا روشن بوده است. روابط عربستان و آمریکا بسیار حساس است و به هیچ وجه قابلیت روبرو شدن با ضربات شدید را ندارد. به ویژه که بین دو کشور درباره مسائل مهم در منطقه، تفاهم ایجاد شده است. اگر کشته شدن جمال خاشقجی تایید شود، دولت ترامپ در موضع دشواری قرار خواهد گرفت. دولت ترامپ احتمالا تلاش خواهد کرد با مطرح کردن این مسئله که باید منتظر شناسایی عامل قتل خاشقجی باشیم، برای موضع گیری در این باره وقت کشی کند. بنابراین نباید منتظر موضع گیری سریع و قاطعانه از سوی دولت آمریکا باشیم.