به گزارش افکارنیوز،

در 24 ساعت گذشته درگیری‌های شدیدی بین النصره و الزنکی در غرب حلب گزارش شده است که بر اثر آن شمار زیادی از طرفین کشته شده‌اند.

منابع محلی حاضر در غرب حلب اعلام کردند که توافق جدیدی بین عناصر تروریستی برای پایان دادن به این درگیری امضا شده است.

یک منبع آگاه سوری که از رخدادهای غرب حلب اطلاع داشت به پایگاه خبری «العهد» لبنان گفت که این دور از درگیری داخلی فیما بین تروریست‌ها، ناشی از «پس‌لرزه‌های توافق ادلب بود که بین روسیه و ترکیه امضا شد».

اما از نتایج این درگیری‌ها گفته می‌شود که علاوه بر کشته شدن عناصر تروریستی راههای «الأتارب – کفرنوران» و «أورم الصغرى – کفر حلب» که به شهرک تفتناز در ریف ادلب منتهی می‌شود، بسته شده است.

این منبع در ادامه درباره پس لرزه‌های توافق ادلب تأکید کرد که النصره و گروههای همپیمانش توافق ادلب را نپیذیرفتند، ولی الزنکی که خود، بخشی از ائتلاف تروریستی «الجبهه الوطنیه للتحریر» به شمار می‌رود، روند خروج سلاح سنگین خود از منطقه «عاری از سلاح» را آغاز کرده است.

به گفته این منبع، ترکیه از دشمنی دیرینه این دو گروه نهایت استفاده را بُرد؛ به گونه‌ای که الزنکی را تشویق کرد که به مناطق تحت اشغال النصره در غرب حلب حمله و شماری از سرکرد‌ه‌های النصره را بازداشت کند که مخالف این توافق هستند.

وی اظهار داشت که «دخالت ترکیه در این مسئله از خلال موضع بی‌طرفانه‌اش در قبال این درگیری مشخص است. زیرا الزنکی در برابر النصره که این توافق را نپذیرفت پیشروی کرده بود و بدون اینکه آنکارا حرکتی کند، [الزنکی] دهها تروریست [وابسته به النصره] را کشت و بازداشت کرد».

این منبع در پایان اظهارات خود اعلام کرد که ترکیه در تلاش است از همه برگ‌های خود استفاده کند تا منطقه عاری از سلاح پیش از موعد معین (15 ماه جاری میلادی)  ایجاد شود؛ زیرا می‌داند که این بار نیرنگ بی‌فایده است «و در صورت عدم پایبندی به تعهدات خود در توافق سوچی، راهکار نظامی تنها راه مقابله با گروههای تروریستی حاضر در ادلب خواهد بود و ارتش سوریه نیز عملیات نظامی خود را آغاز خواهد کرد. تأکیدهای روسیه مبنی بر ایکه توافق ادلب موقت است، نشانگر همین مسئله است و برای اعمال فشار به ترکیه است تا پایبندی بیشتری به تعهدات خود داشته باشد.

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور ترکیه و روسیه چندی پیش از حصول توافق ادلب خبر دادند و بر اساس آن تروریستها باید سلاح سنگین خود را از این منطقه خارج کنند و در مراحل بعدی نهادهای دولتی سوریه فعالیت خود را از سر بگیرند.