به گزارش افکارنیوز،

دفتر رسانه ای فرماندهی کل ارتش لیبی اعلام کرد که نیروهای ارتش لیبی بامداد امروز دوشنبه هشام عشماوی را بازداشت کرده اند.

از سوی دیگر منابع لیبیایی از بازداشت همسر عمر رفاعی سرور خبر دادند و اعلام کردند: «عمر رفاعی سرور» شریک هشام عشماوی در تاسیس جماعت المرابطون و وابسته به القاعده و مفتی شرعی یا مرجع شرعی بیشتر گروهای افراطی در لیبی و وابسته به القاعده است.

شایان ذکر است که عشماوی از جمله افسران سابق ارتش مصر است که به گروه های افراطی پیوسته و خطری برای این کشور محسوب می شود و السیسی نیز تلاش خود را برای مقابله با این گروه ها متمرکز کرده است.

وی که افسر ارتش مصر بود در سال ۲۰۰۷ به دادگاه نظامی به خاطرات اقدامات و رفتارش سپرده می شود و دادگاه نظامی در سال ۲۰۱۱ حکم انفصال خدمت وی را صادر می کند که پس از آنها به همراه چهار افسر دیگر که آنها نیز اخراج شده بودند اقدام به تشکیل هسته ای ضد دولت مصر را می دهند و پس از آن برخی تکفیری ها نیز به این هسته ملحق می شوند. وی در سال ۲۰۱۲ به گروه انصار بیت المقدس می پیوندد.

در سال ۲۰۱۳ متهم به دست داشتن در ترور نافرجام محمد ابراهیم وزیر کشور سابق مصر و نیز طراحی و مشارکت در اجرای کمین الفرافره در جولای ۲۰۱۴ که در آن ۲۲ نظامی ارتش مصر کشته شدند می شود. در ژوئن ۲۰۱۵ بار دیگر نام هشام عشماوی به دنبال حادثه ترور هشام برکات دادستان مصر مطرح می شود و در فایل صوتی خود را سرکرده گروه المرابطون می خواند.

در سال ۲۰۱۷ سرهنگ احمد المسماری سخنگوی ارتش لیبی از هشام عشماوی سخن به میان آورد و بیان کرد: افسر مصری سابق در حال حاضر گروه افراطی را در شهر درنه در شمال شرق لیبی هدایت می کند. وی در حمله المنیا در مصر که به کشته شدن ۲۹ قبطی منجر شد دست دارد.