به گزارش افکارنیوز،

در حالی که روابط کیف و مسکو به شدت متنشج است و روابط غرب با روسیه نیز به علت اختلاف نظر بر سر پاره‌ای مسایل به شدت بحرانی است، نزدیک به هفتصد نظامی از هشت کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اوکراین و همچنین ده‌ها دستگاه هواپیمای جنگی از جمله جنگنده‌های آمریکایی اف-۱۵ از روز دوشنبه در رزمایشی که در غرب اوکراین برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند.

یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد: "این اولین بار است که حدود چهل هواپیمای جنگنده از ناتو و اوکراین به اتفاق برای حفاظت از حریم هوایی اوکراین تمرین خواهند کرد." طبق بیانیه‌ای که وزارت دفاع اوکراین منتشر کرد هشت کشور عضو ناتو شامل آمریکا، انگلیس، بلژیک، دانمارک، استونی، هلند، لهستان و رومانی در این رزمایش که تحت عنوان "آسمان پاک ۲۰۱۸" برگزار خواهد شد، شرکت می‌کنند.

به گفته مقامات نظامی اوکراین و آمریکا، وزارت دفاع آمریکا نزدیک به ده هواپیما از جمله چند جنگنده اف-۱۵ ایگلز، هواپیما‌های ترابری سی-۱۳۰ سوپرهرکولس و چند هواپیمای بدون سرنشین برای شرکت در این رزمایش به اوکراین اعزام کرده است. اوکراین نیز نزدیک به سی هواپیما از جمله چند جنگنده سوخو-۲۷ و بمب افکن سوخو-۲۴ را در این رزمایش استفاده می‌کند.

طبق بیانیه‌ای که نیروی هوایی آمریکا منتشر کرد، این تمرینات نظامی گسترده قرار است تا نوزدهم اکتبر در مناطق وینیتسا و خلمنیتسکی برگزار شود. مقامات اوکراین و ناتو هدف از این تمرینات نظامی مشترک را تقویت همکاری میان اعضای ناتو و متحدان منطقه‌ای این سازمان از جمله اوکراین اعلام کرده اند.

این تمرینات نظامی در حالی در اوکراین برگزار می‌شود که بحران بی سابقه‌ای بر روابط روسیه و اوکراین سایه افکنده و تنش‌های فزاینده‌ای میان مسکو و غرب وجود دارد.