به گزارش افکارنیوز،

«سرگئی ورشینین» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (دوشنبه) گفت، مسکو و آنکارا مرز‌های منطقه غیرنظامی در استان «ادلب» سوریه را مشخص کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، این دیپلمات روس در گفتگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» تأکید کرد: «مرز‌های منطقه غیرنظامی در ادلب آنچنان که در توافق اخیر میان ترکیه و روسیه مطرح شده بود، مشخص شده است».

خبرگزاری اسپوتنیک هیچ جزئیات بیشتری از توافق جدید میان آنکارا و مسکو درباره حدود منطقه غیرنظامی در ادلب سوریه منتشر نکرده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز دوشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریورماه) پس از دیدار با همتای ترکیه‌ای خود در شهر سوچی روسیه اعلام کرد که با رئیس‌جمهور ترکیه بر سر نحوه تعامل با بحران ادلب به توافقاتی رسیده و دو کشور می‌خواهند یک منطقه غیرنظامی به وسعت ۱۵ کیلومتر مربع در این استان سوریه ایجاد کنند.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه نیز در پی اعلام توافق آنکارا و مسکو برای ایجاد منطقه غیرنظامی میان نیرو‌های ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مسلح این کشور در استان ادلب اعلام کرد که هیچ عملیات نظامی در این استان انجام نخواهد شد.

متن این توافق ۱۰ بندی که منابع روس گفته بودند در سه مرحله اجرا خواهد شد، بعدا در رسانه‌ها منتشر شد. (جزئیات بیشتر)

طبق توافق سوچی، منطقه‌ای غیرنظامی در داخل منطقه کاهش تنش ادلب تشکیل خواهد شد. گروه‌های تروریستی و افراطی از جمله هیأت تحریر الشام (جبهة النصره سابق) نیز موظف شده‌اند که تا ۱۰ اکتبر به همراه تسلیحات سنگین خود از این منطقه خارج شوند.

رسانه‌های ترکیه‌ای نیز ظهر امروز (دوشنبه)، از پایان عقب‌نشینی معارضان سوری و دیگر گروه‌های تروریستی از منطقه غیرنظامی ادلب و همچنین خروج کامل تسلیحات سنگین از این منطقه خبر داده‌اند.