به گزارش افکارنیوز،

پس از گذشت یک هفته از انتخاب رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق که در یک پروسه‌ی طولانی مدت و خسته کننده رخ داد، زوایای بیشتری از چگونگی تجمیع احزاب عراقی بر روی دو گزینه مزبور آشکار می‌شود.

روزنامه الاخبار لبنان در مطلبی به تلاش آمریکا و عربستان برای تأثیرگذاری بر روند انتخاب نخست‌وزیر پرداخته و می‌نویسد: بر خلاف خواسته‌ی واشنگتن و ریاض، نتیجه نهایی مذاکرات برای انتخاب رئیس پارلمان، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر به وضوح نشان از شکست عربستان و آمریکا در به قدرت رساندن هم‌پیمانانشان داشت.

طبق این نوشته، «ثامر السبهان» سفیر سابق عربستان در عراق و «رابرت مک گورک» نماینده دونالد ترامپ در عراق کسانی بودند که لابی و تلاش بسیاری در این راستا انجام دادند.

یک منبع سیاسی عالی‌رتبه به الاخبار گفته است که «کارزار فشار» به مدت چهار هفته میان ائتلاف «فتح» به رهبری هادی العامری و محور مورد حمایت آمریکا صورت گرفت و و این کارزار از شبی که برخی از احزاب سیاسی از جمله حزب «الحل» به ریاست «جمال الکربولی» پیوستن به ائتلاف «النواة» (مورد حمایت العبادی، مقتدی صدر و ...) را نپذیرفتند، آغاز شد.

این روزنامه لبنانی به نامه‌هایی دست یافته که السبهان و مک گورگ به طور جداگانه به رهبران احزاب برای تأثیرگذاری روی آن‌ها نوشته‌اند.

یکی از این پیام‌ها، پیام السبهان است که به تلفن همراه «الکربولی» ارسال شده و وی در این پیام گفته است: «جمال، ائتلاف با العامری و هم‌پیمانانش به معنای رزرو یک بلیت یک طرفه است.»

تماس تهدید آمیز نماینده ترامپ

یک منبع نزدیک به الکربولی به الاخبار گفته است، هنگامی که الکربولی، «محمد الحلبوسی» و «احمد الجبوری» به همراه هیأتی از الفتح و عصائب اهل الحق و سازمان بدر در هتل «روتانا» اربیل تشکیل جلسه داده بودند، همان روز نیز العبادی در بغداد با هم‌پیمانان خود در «کنفرانس بابل» حضور یافته بود. به گفته‌ی وی العبادی هواپیمایی به اربیل فرستاده تا الکربولی و دیگر احزاب سنی را از اربیل به بغداد منتقل کند، اما الکربولی نپذیرفته که به العبادی ملحق شود. همان زمان «مک گورگ» نماینده ویژه دونالد ترامپ با الکربولی تماس تلفنی گرفته و او را تهدید کرده است که باید سوار هواپیما شود وگرنه آمریکا، عربستان و امارات دیگر از او حمایت نخواهند کرد.

وی در ادامه تأکید کرد: رد خواسته آمریکا و عربستان از سوی احزاب سنی برای پیوستن به نشست العبادی، نشان از کاهش نفوذ عربستان بر روی احزاب سنی در عراق دارد.

او به الاخبار گفت که تلاش ناکام آمریکا و عربستان برای کشاندن احزاب سنی به نشست العبادی، آغاز شکست آن‌ها شد.

این منبع مطلع ادامه داد: آمریکایی‌ها بعد از نا امیدی کامل از پیروزی حیدر العبادی برای تصدی مجدد پست نخست وزیری در جریان جلسه پارلمان درباره وقایع بصره، برای انتخاب عادل المهدی بعنوان نخست‌وزیر توافقی چراغ سبز نشان دادند.

در ادامه این مطلب آمده است: اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که در روز نشست مشترک عامری و صدر در ۱۲ سپتامبر، نخست‌وزیری «عبدالمهدی» قطعی شد و این اولین ضربه به «رابرت مک گورک» بود. ضربه بعدی نیز با انتخاب حلبوسی به عنوان رئیس پارلمان زده شد و سپس انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس‌جمهور که ضربه سوم به آمریکا محسوب می‌شد. چرا که مک گورک برای انتخاب «فؤاد حسین» نماینده حزب دموکرات کردستان برای ریاست‌جمهوری عراق نیز لابی‌گری کرده و از برهم صالح خواسته بود به نفع فؤاد حسین کنار بکشد و فشار‌ها بر روی برهم صالح تا قبل از آغاز جلسه انتخاب رئیس‌جمهور در پارلمان ادامه داشت.