به گزارش افکارنیوز،

«لیندسی گراهام» سناتور برجسته و جمهوریخواه آمریکا روز دوشنبه در واکنش به ماجرای ناپدید شدن ناگهانی «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول گفت که در صورت اثبات ادعاها در خصوص قتل این روزنامه نگار به دست مقامات ریاض، عربستان سعودی «بهای سنگینی» خواهد پرداخت.

«جمال خاشقجی» روزنامه نگار و مقاله نویس سعودی در روزنامه واشنگتن پست سه شنبه هفته گذشته (دوم اکتبر) پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است.

لیندسی گراهام، در حساب توئیتری خود نوشت که ریاض باید «پاسخهای صادقانه» بدهد و افزود که سناتورهایی همچون «باب کورکر» جمهوریخواه و «بن کاردین» دموکرات نیز با وی در خصوص این موضوع اتفاق نظر دارند.

گراهام در این پیام توئیتری نوشت: «ما موافقیم که در صورت اثبات ادعاها مبنی بر خطاکاری دولت عربستان سعودی، این مسئله برای روابط عربستان-آمریکا ویرانگر خواهد بود و آنها باید بهای سنگینی بپردازند- چه اقتصادی و چه غیره».

پیش از این، سناتور «مارکو روبیو» نیز در واکنش به اخبار منتشره درباره قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مشهور سعودی و منتقد ریاض در استانبول اعلام کرد: «اگر این خبر عمیقاً تأسف آور درست باشد، آمریکا و جهان متمدن باید با قوت به آن واکنش نشان دهد».

این سناتور جمهوریخواه در ادامه افزود: «من (در این باره) تمام گزینه ها را در مجلس سنا مورد بررسی قرار خواهم داد».

این درحالی است که «یاسین آکتای» مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز گذشته در اظهاراتی گفت: «معتقدم که جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است».

وی همچنین خبر روزنامه واشنگتن پست مبنی بر اینکه یک تیم ۱۵ نفره از عربستان سعودی برای کشتن خاشقجی مأمور شده بودند، تائید کرد.

مشاور رئیس جمهور ترکیه همچنین اظهارات مقامات عربستانی در مورد اینکه هیچ تصویر ویدیویی از زمان حضور خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول وجود ندارد، غیرصادقانه خواند.

این در حالی است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی هفته گذشته در مصاحبه با رسانه های آمریکایی مدعی شده بود که خاشقجی مدت کوتاهی بعد از آنکه وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شده، از آنجا خارج شده است.

از سوی دیگر «مجتهد» فعال توئیتری و افشا کننده مسائل عربستان در توئیتی نوشت: «منابع ترکیه اعلام کرده اند که جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی شکنجه و سپس به قتل رسیده است و پس از قتل نیز جسد وی مثله شده است. تصاویر همه این رویدادها موجود است. ویدئویی از شکنجه و قتل خاشقجی برای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ارسال شده است. اگر این خبر تایید شود، یعنی خبر اخراج وی از ترکیه و ورود وی به عربستان صحیح نیست».