به گزارش افکارنیوز،

"توکل کرمان"، فعال یمنی و برنده جایزه صلح نوبل، به دنبال ناپدید شدن "جمال خاشقجی"، روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، عربستان را متهم به ترور علیه شهروندانش کرده و گفت: این جنایت وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی و تروریسم دولتی در این کشور را برجسته می کند.

توکل کرمان که در سال 2011 برنده جایزه صلح نوبل بود در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که ربوده شدن و مخفی شدن این روزنامه نگار سعودی یک جنایت بزرگ است و کسانی که مرتکب آن شده‌اند از جمله ملک سلمان باید مجازات شوند. وی مرتبط با جزئیات این پرونده است و باید در سطح بین‌الملل مورد بررسی قرار گیرد.

توکل در ادامه گفت: عربستان سعودی می خواست "جمال خاشقجی" را به سکوت وادارد اما آنچه اتفاق افتاد عکس آن بود. صدای وی بلندتر شده و همچنان گسترش می یابد. همچنین صدها مورد از موارد بدرفتاری و خشونت علیه زندانیان در زندان های عربستان حالا مورد توجه قرار گرفته‌اند.

پرونده ناپدید شدن این روزنامه نگار سعودی تنش های بیشتری را بین عربستان سعودی و ترکیه ایجاد کرده است.

نویسنده 59 ساله سعودی روز سه‌شنبه 10 مهر (دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، خاشقجی که در گذشته مشاور دولت عربستان بوده، سال گذشته از ترس دستگیری از کشورش خارج شد. او تاکنون بارها نسبت به سیاست محمدبن سلمان و همچنین تجاوز نظامی کشورش به یمن انتقاد کرده بود.

مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که وی از سفارت خارج شده اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند. نام وی در فهرست افراد تحت تعقیب بن‌سلمان قرار داشت. سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تأکید کرده بود که وی داخل کنسولگری عربستان است.